לבקנים
חיים במחתרת | צילום: AP

דוח שפרסם השבוע ארגון הצלב האדום חושף כי רבבות לבקנים במזרח אפריקה חיים במחתרת, מחשש כי יצודו אותם בשל האמונה כי לאיברי גופם יש סגולות מסתוריות.

מאז שנת 2007 נרצחו 44 חסרי פיגמנטים בטנזניה, בהם ילד בן 10 שראשו נערף וידיו ורגליו נכרתו. שלטונות בורונדי דיווחו על 14 בני אדם נוספים שאיבדו את חייהם רק בגלל המראה החיצוני יוצא הדופן. בשנים האחרונות גבר הביקוש ללבקנים, וכעת יכולים סוחרים להרוויח מהקורבנות האומללים 75 אלף דולרים.

מרי אווידו, אחת מהנשים שעל הכוונת, מספרת שהיא מרגישה בטוחה רק מאחורי דלתות או לצד בעלה המגונן. "ברגע שאני מגיעה למקום מסוים אנשים מתחילים לדבר עלי", משתפת האם לשישה ילדים, כולם בעלי מראה רגיל. "הדיבורים האלה מפחידים, אני חוששת לצאת החוצה".

לבקנית חד-הורית

קרוב ל-90% מהלבקנים במזרח היבשת השחורה גדלו במשפחות חד-הוריות. בצלב האדום מסבירים את הנתון החריג בכך שהאבות נוטשים את בנות זוגן לאחר הולדת הילדים כיוון שחושבים בטעות כי ניהלו רומן עם אדם לבן.

מומחים לתרבות האפריקנית מציינים כי כמחצית מתושבי היבשת מאמינים שהלבקנים סובלים מפיגור ולכן אין לשלוח אותם לבתי הספר. "זה בזבוז משאבים", הם מסבירים. רבים אחרים משוכנעים כי לידת תינוק חסר פיגמנטים היא סמל למזל רע או אסון.