חברות להקת "פוסי ריוט" מרוסיה, ששוחררו השבוע מהכלא בהוראת מי שדאג להכניס אותן לשם, הנשיא ולדימיר פוטין, מעידות היום (ו') כי הכלא שינה אותן. במסיבת עיתונאים שכינסו הודו מקרב לב לכל מי שתמך בהן בתקופה הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המטרה המרכזית שלנו היא סולידריות, קידום זכויות האדם והיכולת לעזור אחד לשני", אמרה הזמרת נאדזדה טולוקוניקובה לעיתונאים. "ראינו את כל זה כשהיינו בכלא, וזה היה נס של ממש. אנחנו אסירות תודה לכל אלה שתמכו בנו".

טולוקוניקובה שוחררה השבוע יחד עם חברתה ללהקה מריה אליוחינה. החברה השלישית ללהקה שוחררה זמן קצר אחרי משפטן. בנות הלהקה, שלא הפסיקו לתקוף את פוטין בשנים האחרונות, נשלחו לכלא לשנתיים לאחר שהעלו מופע פאנק בכנסייה ושוחררו כעת בעקבות חוק שאיפשר את חנינתן.

נאדזדה טולוקוניקובה, היום (צילום: ap)
נאדזדה טולוקוניקובה, היום | צילום: ap

"עבורנו, תפילת הפאנק בכנסייה כבר לא ממש חשובה יותר", אמרה טולוקוניקובה. "אנחנו שונות עכשיו. עברנו תקופה ארוכה בכלא. זו מציאות לגמרי אחרת מזו שחיינו בה והחוויה הזו מאחדת אותנו עכשיו הרבה יותר מהשתתפות בתפילת פאנק בכנסייה".

סמוך למועד שיחרורן של השתיים שוחרר גם איש העסקים הרוסי מיכאיל חודרוקובסקי, ממתנגדיו של פוטין אף הוא. היום הבהירו הבנות שאמנם הציעו לו לשתף פעולה, אבל לא על רקע כלכלי.

"בשבילנו הוא אדם חשוב וחזק, אישיות בלתי נתפסת שעבר חוויה בכלא הרבה יותר ארוכה משלנו", אמרה טולוקוניקובה. "אם הוא ישתף איתנו פעולה בקידום השמירה על זכויות אדם זה יהיה עבורנו כבוד גדול. אני מתכוונת לשיתוף פעולה של להחלפת רעיונות".