כוחות פרו רוסיים במזרח אוקריאנה (צילום: רויטרס)
חייל רוסי באוקראינה | צילום: רויטרס

"אם רוסיה תרצה בכך - היא תוכל לכבוש את אוקראינה כולה בתוך שלושה עד חמישה ימים" - כך מעריך מפקד כוחות ברית נאט"ו באירופה, הגנרל האמריקני פיליפ ברידלאב. לדבריו, כל הכוחות שדרושים לרוסיה למטרה זו כבר מרוכזים בגבול בין המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברידלאב כינה את המצב במזרח אירופה "מדאיג", וציין כי אנשי נאט"ו הבחינו הלילה בתנועה של כוח רוסי קטן לכיוון אוקראינה. מנגד, בקרמלין מאשימים את נאט"ו במתיחות. "הם חוזרים להתבטאויות של ימי המלחמה הקרה", נמסר ממשרד החוץ במוסקבה, שם הביעו זעם על ניתוק הקשרים בעקבות סיפוחו הרשמי של חצי האי קרים לרוסיה.

בשבת ניסה להרגיע שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב את החששות במערב מפני כניסה נוספת של כוחות רוסיים לשטחי מזרח אוקראינה והבהיר כי לארצו אין כל כוונה לפלוש לאוקראינה. "אין לנו כל כוונה, וגם שום אינטרס, לחצות את הגבול האוקראיני", אמר לברוב בריאיון לערוץ טלוויזיה רוסי. "רוסיה והמערב מתקרבים בעמדותיהם", הוסיף לברוב. "הדיונים האחרונים בין הצדדים העלו אפשרות ליוזמה משותפת שייתכן ותוצג לעמיתינו האוקראינים".

זמן קצר לאחר דבריו דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי לברוב שוחח בטלפון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על המצב באוקראינה. על פי הודעת משרד החוץ הרוסי, האמריקנים הם שיזמו את השיחה וקרי ולברוב סיכמו להמשיך בדיונים בנושא.