האם מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן עומד מאחורי מזימת טרור חדשה שמאיימת על ארה"ב ואירופה בגל של פיגועים? עיתון ה"דר שפיגל" הגרמני מדווח כי קיצוני מוסלמי גרמני ממוצא אפגני, אחמד סידיקי, סיפר בחקירתו במדינה כי בן לאדן בעצמו יוזם ומממן את סדרת הפיגועים שבדרך.

ייתכן מאד שזה הרקע לאזהרת המסע המפתיעה שארה"ב צפויה לפרסם בבוקר, ולקרוא לאזרחיה: אל תסעו לאירופה. יתרה מזאת, ייתכן שהמידע שסיפק בכיר הטרור בחקירתו הוא שהביא להתרעות על פיגועים שפקדו את אירופה בשבועות האחרונים, כולל פינויו של מגדל אייפל בפריז בשני מקרים שונים.

על פי הדיווח ב"דר שפיגל", סידיקי, מספר 3 בארגון הטרור אל-קאעידה, נלכד ונחקר בקאבול בירת אפגניסטן, שם סיפר לחוקריו על פעולות הטרור המתוכננות באירופה. סידיקי טען בפני חוקריו כי הוא אף נפגש בעבר עם בכיר נוסף בארגון, השיח' יוניס אל-מורטני, ודן איתו במתקפות אפשריות על מספר מדינות באירופה, ביניהן גם צרפת, בריטניה וגרמניה.

מאחר שארגון של מתקפה משולבת על כמה מדינות באירופה דורש משאבים רבים, אמר הנחקר כי בן לאדן בעצמו אישר את התכנית, ואף סיפק חלק ניכר מהכסף הדרוש להוצאתה לפועל.

סידיקי, אזרח גרמני ממוצא אפגני, עזב את גרמניה בחודש מרץ 2009 והצטרף לכוחות הצבאיים שפועלים בגבול אפגניסטן-פקיסטן. אזהרות הטרור האחרונות שהוציאו רשויות הביטחון בארצות הברית ובאירופה קשורות למידע שעלה בחקירתו.

עדיין לא ברור אם דבריו של סידיקי אכן משקפים איומים מוחשיים על אירופה, או שהמטרה היא לזרוע פחד ברחבי העולם. לכן, בעוד שהרשויות בארצות הברית מחשיבות את סידיקי למקור אמין, בגרמניה טוענים שיידרשו עוד חקירות נוספות כדי להבין אם דבריו נכונים.

ארה"ב תזהיר: אל תסעו לאירופה

גם לונדון על הכוונת (צילום: חדשות 2)
גם לונדון על הכוונת | צילום: חדשות 2

ייתכן בהחלט שדבריו של סידיקי מהווים את הרקע לכך שמחלקת המדינה האמריקנית עשויה להכריז על אזהרת מסע חמורה לאירופה, וזאת על רקע המצב הביטחוני ביבשת והאיומים שהושמעו לאחרונה מצד ארגון אל-קאעידה.

עם זאת, צפויה ההחלטה הסופית על אזהרת המסע ועל היעדים להתקבל רק במהלך יום ראשון. אם אכן יבחרו בארה"ב להזהיר את האזרחים במדינה, לא תחול האזהרה על כל היבשת, אלא על אתרים תיירותיים מרכזיים, כמו למשל מגדל האייפל בפריז שפונה פעמיים במהלך השבועות האחרונים מחשש לפיגוע טרור.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית סירב להגיב על הדברים, אך אמר כי ממשלו של אובמה ממשיך לעקוב אחר האיומים שמושמעים על ידי אנשי אל-קאעידה, ומתכוון לעשות הכל כדי להגן על האזרחים האמריקנים.

ההשלכות של אזהרת מסע מארה"ב לאירופה הן רבות. על פי נתונים רשמיים, מאות אלפי תיירים אמריקנים נמצאים בכל יום נתון באירופה, ולכן עשויה אזהרת המסע לפגוע בחלק מהאתרים התיירותיים המרכזיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק