"סיכויים גבוהים להסכם קבע" (צילום: רויטרס)
יחתמו על הסכם? מו"מ בז'נבה | צילום: רויטרס

יממה בלבד לפני חידוש השיחות בין אירן לבין שש המעצמות, ועל רקע ציפיות מצד שני הצדדים לחתימה על הסכם בנוגע לתכנית הגרעין, נשמעים במפתיע קולות תקיפים באירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

דובר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית הדגיש היום (ג') כי אירן לא תעצור את תכנית הגרעין שלה ולא תפחית מהיקפה, וזאת בניגוד לכתוב במסמך בן שלושת העמודים שיוגש מחר לשר החוץ האירני על ידי נציגי המעצמות. "התנאים שהשמיע פרנסואה הולנד בישראל לא מתקבלים על הדעת ואינם הגיוניים", אמר חבר פרלמנט אירני בכיר, למרות שהתנאים המדוברים כלולים בטיוטת ההסכם.

עצומה שהוגשה לפרלמנט האירני קוראת לחוקק חוק שיאסור על הפסקת הבנייה בכור הגרעיני באראק ועל הפסקת העשרת האורניום עד לרמה של 20%. גם ראש המשלחת האירנית לשיחות בז'נבה העיד בעצמו על כך שאיבד את אמונו בנציגי המעצמות בסבב המשא ומתן האחרון.

ניסיון לשפר עמדות לפני החתימה

מסר ישיר לאובמה בסרטון עריפת הראש (צילום: AP)
לוחץ להגיע להסכם. אובמה | צילום: AP

ההערכה היא כי מקור הקולות התקיפים מאירן הוא בניסיון של הרגע האחרון לשפר עמדות לקראת החתימה על ההסכם, או לחילופין - להכשיר את הקרקע לקראת אפשרות שבניגוד לכל הציפיות, לא ייחתם הסכם השבוע.

במקביל מזהיר הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי היעדר עסקה עם אירן יוביל אותה לקדם עוד יותר את יכולותיה הגרעיניות. "אם לא נצליח להגיע לצעד הראשון, אירן תגביר את העשרת האורניום ותתקין צנטריפוגות מתקדמות נוספות", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני בהצהרה מיוחדת.

מחר בשעות הצהריים ייפגש שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף עם נציגת המעצמות קתרין אשטון. להבדיל מסבבי השיחות הקודמים, בהם היו אלה האירנים שהציגו מתווה והמעצמות שהגיבו - הפעם ייתקלו האירנים במסמך מגובש המקובל על כל המעצמות. אם לשפוט על פי הקולות האופטימיים בוושינגטון ובמוסקבה, נראה שלמרות הקולות התקיפים באירן - מחר תיחתם העסקה.