אומבה. האם יפעל בניגוד לעמו? (צילום: רויטרס)
אובמה יוצא נגד הבונוסים | צילום: רויטרס

הנשיא האמריקני ברק אובמה הכריז אמש שענק הביטוח האמריקני AIG נקלע לצרות בגלל "חוסר זהירות וחמדנים". בעקבות כך הודיע אובמה כי הוא מתכוון לעצור את הזרמת הבונוסים לבכירים בחברה.

"קשה להבין איך בכירים ב-AIG הבטיחו בונוסים מעבר לסכום המוסכם", אמר הנשיא במהלך נאום מול כינוס שנועד לעזור לעסקים הקטנים. "איך הם מצדיקים את השערורייה הזו למשלמי המסים שמחזיקים את החברה מעל המים?"

אובמה התייחס לדיווח בסוף השבוע בו פורסם שראשי ענק הביטוח עדיין משלמים בונוסים בסכומי עתק לבכירים. בדיווח אף הוזכר שהחברה מקבלת כספי תמיכה מהממשל.

התגובה: בבורסה

אובמה אמר כי יבקש משר האוצר שלו, טימות'י גית'נר, "להשתמש בתמריץ הזה ולחפש כל אפשרות חוקית כדי לבלום את תשלום הבונוסים האלה ולהפנות את כספו של משלם המסים לייעודו".

אובמה הוסיף: "בכל רחבי המדינה יש אנשים שעובדים קשה ועושים את המוטל עליהם בכל יום. בלי הסיוע של הממשלה ובלי בונוסים של מולטי-מיליוני דולרים. כל שהם מבקשים זה שכולם, מרחוב מיין עד לוול סטרי,ט ישחקו על פי אותם החוקים. זה לא רק עניינים של דולרים וסנטים, זה נושא ערכי".

בעקבות הדברים של אובמה בלטה הערב המניה של החברה וערכה בוול סטריט טיפס ב-66%.

בכירים בחברה קיבלו ביום ראשון בונוסים בסכום מדהים של 450 מיליון דולר, וזאת למרות ש-AIG קיבלה סיוע חירום ממשלתי בסכום של 170 מיליארד דולר. ברבע האחרון של השנה שעברה החברה הפסידה 61.7 מיליארד דולר - הסכום הגבוהה ביותר שהחברה הפסידה מאז ומעולם. הנשיא וארצות הברית כולה תוהה על מה בדיוק הבכירים קיבלו את הבונוסים האלו?