האפיפיור פרנציסקוס מתחיל את הקדנציה שלו ברגל ימין, לפחות בכל מה שקשור בקשריו עם הקהילה היהודית. פרנציסקוס נפגש עם אנשי הקהילה היהודית ברומא, ואמר שהוא מקווה כי הוא יוכל לתרום לקידום יחסים טובים בין קתולים ויהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האפיפיור החדש שלח הודעה רשמית לרב הראשי של רומא, ריקרדו די הסגנים, והזמין אותו למיסת ההכתרה שלו בוותיקן ביום שלישי הקרוב. "אני מאוד מקווה שאוכל לתרום להמשך התקדמות היחסים בין יהודים לקתולים שממנה כולנו נהנים מאז מועצת הוותיקן השנייה", אמר פרנציקוס, כך על פי דיווח בתחנת הרדיו של הוותיקן. האפיפיור אמר עוד שהוא מקווה שיוכל לתרום ל"רוח של שיתוף פעולה מחודשת".

היחסים בין קתולים ויהודים השתפרו מאוד לאחר קו פרשת המים בשנים 1962-1965 אז מועצת הוותיקן השנייה פרסמה הצהרת מפורשת המעניקה מחילה וכפרה על עניין האשמה יהודיה הקולקטיבית במותו של ישו. "יש לקיים דיאלוג עם כל הדתות", נכתב אז בהחלטה.

יבקר בישראל? האפיפיור החדש
יבקר בישראל? האפיפיור החדש | צילום: רויטרס

שני קודמיו של פרנציסקוס המיידיים, בנדיקטוס ה-16 ויוחנן פאולוס השני, ביקרו שניהם בבית הכנסת המרכזי של רומא וערכו גם ביקרו רשמי בישראל. הקהילה היהודית ברומא נחשבת לעתיקה ביותר בתפוצות וממלאת תפקיד חשוב ביחסים בין קתולים ליהודים ברחבי העולם.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ארגונים יהודים עולמיים קדמו בברכה את בחירתו של האפיפיור החדש, לאחר שזה היה ידוע ביחסיו הטובים עם הקהילה היהודית בארגנטינה, עוד בימיו כארכיבישוף של בואנוס איירס. בשנת 2010 פרסם האפיפיור לעתיד ספר על הדיאלוג בין האמונות יחד עם הרב אברהם סקורקה הארגנטיני.