הכור הגרעיני בבושהר (צילום: רויטרס, חדשות)
גרעין כהגנה מפני אירן? | צילום: רויטרס, חדשות

נשק גרעיני כהגנה מפני האיום האירני? רשת BBC הבריטית דיווחה הלילה כי גורמים בכירים בממשל הסעודי ביקשו מפקיסטן - מדינה המחזיקה בנשק גרעיני, לספק להם את הנשק המתקדם - זאת לאחר שסעודיה השקיעה כספים בתוכנית הגרעין של פקיסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בתוכנית "Newsnight" ברשת הבריטית, הסעודים חוששים ממצב שבו המערב לא יצליח לעצור את תוכנית הגרעין של אירן באמצעים דיפלומטיים ולא יפעל צבאית נגד טהרן, וכי הרפובליקה האיסלמית תפתח לבסוף את הנשק המסוכן - מצב שיסכן את כל מדינות האזור, בהן סעודיה.

עקב חששם, השקיעו הסעודים בשנים האחרונות בתוכנית הגרעין של פקיסטן - מה שעשוי להניב אפשרות של מעבר נשק גרעיני שפותח בפקיסטן לידי סעודיה. ברשת אף דווח כי גורמים בכירים בנאט"ו מסרו שממידע מודיעיני שנאסף בידיהם, עולה כי הנשק הגרעיני שיוצר בפקיסטן עבור הסעודים "מוכן למשלוח בכל זמן נתון".

"תכנית הגרעין לא תימחה". ידלין (צילום: חדשות 2)
התריע ממעבר הנשק לסעודים. ידלין | צילום: חדשות 2

בחודש שעבר התריע ראש אמ"ן לשעבר האלוף במיל' עמוס ידלין בדיוק מהאפשרות הזו: בוועידה בה השתתף בשוודיה אמר ידלין כי "הסעודים לא ימתינו ולו חודש אחד. הם כבר שילמו עבור פיתוח הפצצה הגרעינית עבורם ויביאו מה שיצטרכו להביא כדי להתגונן מפני כל איום".

כבר מאז 2009 הזהיר המלך הסעודי עבדאללה את מי ששימש אז כשליח האמריקני למזרח התיכון דניס רוס כי אם אירן תחצה את הקו הגרעיני ותצליח לייצר פצצה, מדינתו תשיג לעצמה נשק גרעיני.