ענן האפר: משבר התעופה הדרמטי, המשבר החמור מאז ומעולם בימי שלום, הולך ומחריף. הענן הוולקני חולש כעת לא רק על צפון אירופה – אלא נע דרומה ומאיים גם על איטליה, ספרד ואגן הים התיכון.

יתרה מזאת, הר הגעש באיסלנד ממשיך להתפרץ ולשגר לאטמוספירה חלקיקים וולקניים העלולים להיות הרי אסון עבור מטוסים, ואיש אינו רואה את האור בקצה מנהרת האפר. מדען בכיר באיסלנד מדווח כי הההתפרצות הוולקנית רק מתעצמת וטען כי ענן האפר מעל להר הגעש הגיע כבר לגובה של שמונה קילומטרים.

ענן האפר מאיים על הים התיכון

ענן האפר מעל אירופה (צילום: AP)
ענן האפר מעל צפון אירופה | צילום: AP
בבריטניה בוטלו כל הנחיתות וההמראות עד יום שני לכל הפחות. בגרמניה ובצפון צרפת סגורים כל שדות התעופה עד יום שני לפחות, כולל נמלי התעופה בפריז ובברלין. המרחב האווירי גם בהולנד, בלגיה, אוסטריה ושוויץ סגור עד הלילה או עד להודעה חדשה.

בצפון היבשת, דנמרק ופינלנד ממשיכות להיות סגורות הרמטית לטיסות, בעוד בשבדיה ובנורבגיה נפתח מעט מהמרחב האווירי בצפון בזמן שהענן הוולקני נע באיטיות דרומה.

רשויות התעופה באיטליה סגרו את שדות התעופה בצפון המדינה – ונציה ומילאנו, לפחות עד ליום שני הקרוב. בספרד בשלב זה שדות התעופה עדיין פתוחים, אך הרשויות נערכות להפסקת תנועת המטוסים במרחב האווירי וחברת התעופה איבריה כבר הודיעה על ביטול מרבית הטיסות שלה באירופה עד להודעה חדשה. ממזרח לאיטליה – גם סרביה סגרה חלק מהמרחב האווירי שלה והודיעה כי חלקים נוספים ייסגרו בהמשך.

סאן-דור וארקיע מבטלות טיסות

102118
לוח הטיסות: ביטולים עד להודעה חדשה | צילום:
גם חברות התעופה הישראליות מבטלות טיסות לאירופה. רשות שדות התעופה הודיעה כי טיסותיהם של כ-30 אלף נוסעים ישראלים למערב אירופה בוטלו, וכי לא פחות מ-150 טיסות מישראל או אליה בוטלו ביומיים האחרונים בעקבות הענן הוולקני.

חברת התעופה סאן דור הודיעה על ביטול כל טיסותיה היום למרכז וצפון אירופה. המטוסים שקורקעו היו אמורים לנחות בוורונה, מוסקבה, דיסלדורף, ז'נבה, קטוביץ', לודג' ובפרנקפורט.

חברת ארקיע הורתה על ביטול הטיסה 442IZ למינכן שהייתה אמורה להמריא היום בשעה 14:55. "גם בטיסות מחר לפריז וטיסות נוספות ייתכנו דחיות וביטולים", הודיעה החברה וביקשה מנוסעיה להתעדכן דרך מרכזי השירות בטלפון *5758 או דרך מודיעין נתב"ג בטלפון 9755555 - 03 או *6663.

טיסותיה של לופטהנזה לפרנקפורט וממנה לא יתקיימו, כמו גם הטיסה של חברת סוויסאייר מישראל לשוויץ ובלגיה וכן טיסות אוסטריאן איירליינס לווינה וטיסות בריטיש איירוויז ללונדון ואייר-פראנס לפריז. בנמל התעופה בן גוריון ממליצים לבדוק היטב עם חברות התעופה או להתעדכן בלוח הטיסות לגבי שינויים אפשריים במועדי הנחיתות וההמראות.

מאות אלפים תקועים ברחבי אירופה

אתמול בוטלו כ-16,000 טיסות מהטיסות ברחבי אירופה, ועל פי ההערכות הנזק שגרם לחברות התעופה נאמד ביותר מ-200 מיליון דולרים ביום. מאות אלפי נוסעים נתקעו ברחבי אירופה, ונאלצו לנסות ולהגיע למחוז חפצם ברכב או ברכבת – אם כי גם ברכבות ובכבישים נרשמים עומסים כבדים וקשה עד בלתי אפשרי להשיג חדרים בבתי מלון בערים הגדולות.

בפולין הביעו חשש כי התפשטות הענן הוולקני למזרח ודרום אירופה תשבש את הגעתם של מנהיגים רבים מרחבי העולם למדינה לרגל הלוויתו של הנשיא לך קצ'ינסקי, שתוכננה להיערך מחר בקתדרלה בעיר קרקוב.

כבר כעת משבש ענן האפר את תנועתם של מנהיגי אירופה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לא הצליחה לשוב לברלין, משום שמטוסה הוסט לליסבון ומשם לרומא. עדיין לא ברור כיצד ומתי תוכל הקנצלרית לשוב לגרמניה. ראש ממשלת נורבגיה תקוע בארה"ב וממשיך לנהל את ענייני המדינה באמצעות אייפד.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק