שיגור טומהוק (ארכיון) (צילום: רויטרס)
עלות כל טיל מיליון וחצי דולר | צילום: רויטרס

ארה"ב ערוכה למגוון פעולות נגד סוריה: לקראת ההצבעה על אישור תקיפה אמריקנית בסוריה בקונגרס ביום שני הקרוב, אמר היום (ה') קצין בכיר בצי האמריקני כי המשחתות המוצבות מול חופי סוריה ערוכות למגוון של פעולות נגד משטרו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי ראש אגף המבצעים של חיל הים האמריקני, האדמירל ג'ונתן גרינרט, המשחתות האמריקניות ערוכות ל"ספקטרום נרחב של פעולות נגד המשטר הסורי, כולל שיגור של טילי טומהוק לעבר מטרות בסוריה". עוד הוסיף כי המשחתות ערוכות גם לכל תרחיש של ניסיון נקמה מצד הסורים.

גרינרט התייחס גם לפן הכלכלי של תקיפה אמריקנית בסוריה, שצפויה להיות יקרה במיוחד. לדבריו, עלותו של כל טיל טומהוק שארה"ב תבחר לשגר לעבר סוריה נאמדת בכמיליון וחצי דולרים.

לפי דיווחים בתקשורת הרוסית, רוסיה שלחה השבוע משחתות משלה מהים השחור לאזור שמול חופי סוריה בים התיכון. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי ספינת מודיעין מסוג SSV-201 כבר עושה את דרכה למזרח הים התיכון. מטרת הצוות שעל הספינה לאסוף מידע באזור בו עתידה להתרחש התקיפה האמריקנית על סוריה.

תקיפה בסוריה תידון בוועידת ה-G20: "הראיות של ארה"ב לא משכנעות"

"ממשל אובמה הזיק ליחסים" (צילום: רויטרס)
פוטין ואובמה בכנס, היום | צילום: רויטרס

היום נפתחה בסנט פטרסבורג שברוסיה וועידת ה-G20 אליה הגיע גם נשיא ארה"ב ברק אובמה. עם פתח הוועידה הצהיר הנשיא המארח ולדימיר פוטין כי יש מקום לדון בנושא הסורי בוועידה. עם זאת, דוברו הבהיר כי רוסיה איננה בטוחה שהראיות לשימוש בנשק כימי שבידי ארה"ב משכנעות וחזקות דין. עוד הוסיף כי רוסיה מודאגת מהשלכות של תקיפה אפשרית מתוך חשש שתפגע בכלכלה העולמית.

בתוך כך, אישרה אמש ועדת החוץ של הסנאט האמריקני את הצעת ההחלטה בדבר פעולה צבאית בסוריה, בתגובה על השימוש בנשק כימי. מתווה התקיפה עבר ברוב של עשרה תומכים אל מול שבעה מתנגדים.

ספג מכה. אובמה (צילום: רויטרס)
רוח גבית לתקיפה בסוריה. אובמה | צילום: רויטרס

על פי ההצעה שאושרה, מסגרת הזמן של התקיפה האמריקנית תוגבל ל-60 ימים עם אפשרות להאריך את התקיפה בחודש נוסף. כמו כן, ההצעה שוללת כניסה קרקעית של חיילים אמריקנים לשטח סוריה בכל מצב. הבית הלבן הגיב על אישור ההצעה, ובירך את חברי ועדת החוץ של הסנאט "על שעזרו לקדם את ההחלטה לתקוף צבאית בסוריה".