האיש שחשף את מעללי הסוכנות. סנואדן (צילום: רויטרס)
סנואודן, ארכיון | צילום: רויטרס

המדליף האמריקני אדוארד סנואודן שב להתראיין לאחר תקופת שתיקה, וחשף פרטים נוספים על עברו ועל מערך המודיעין בו עבד. בריאיון מיוחד לרשת NBC האמריקנית, שישודר במלואו מחר (ה') אך קטעים ממנו פורסמו כבר באתר הרשת, דחה סנואודן את הטענות כי הוא "האקר זוטר" והדגיש כי העניק סיוע טכני לדרגים הגבוהים ביותר בממשל האמריקני ואף פעל במסווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני הוכשרתי כמרגל במובן המסורתי של המילה - אני חייתי ועבדתי בחוץ לארץ תחת מסווה, והעמדתי פנים שיש לי עבודה אחרת", אמר למראיין, העיתונאי המוערך בריאן וויליאמס. "אפילו פעלתי תחת שם שלא שייך לי, שם שהוגדר לי".

לדבריו, הוא שימש כמומחה טכני שסייע לצמרת הפוליטית והביטחונית בארה"ב, ואף פעל תחת מסווה עבור ה-CIA והסוכנות לביטחון לאומי. "אני מומחה טכני, אני לא עובד עם אנשים או מגייס סוכנים - אני הפעלתי והרצתי מערכות עבור ארצות הברית בכל הדרגים".

משרדי ה-CIA, ארכיון (צילום: רויטרס)
הפעילו את סנואודן כמרגל? ה-CIA | צילום: רויטרס

"הם מנסים להגיד שאני לא מבין?"

בשנה שעברה, לאחר שסנואודן החל בהדלפת הפרטים על תכנית המעקבים והציתותים של הממשלה, ניסו אנשי ה-NSA "לגמד" את הרקורד והעשייה של סנואודן, כאשר הגדירו אותו כ"מנהל מערכות". בחודש יוני בשנה שעברה אף קרא לו הנשיא אובמה "האקר בן 29". סנואודן הדגיש בריאיון כי המונחים הללו הם "מטעים".

"אני פיתחתי מקורות ושיטות כדי לשמור על המידע והאנשים שלנו מוגנים, גם בסביבות הכי עוינות בעולם, והם מנסים להגיד שאני לא יודע על מה אני מדבר", אמר בעלבון קל. ואכן, מבדיקת הרקע שביצעה NBC עולה כי סנואודן עבד עבור ה-CIA גם מחוץ לגבולות ארה"ב.

הריאיון נערך במוסקבה, שם סנואודן שוהה באשרת מקלט זמני. העיתונאי וויליאמס הסביר כי הריאיון "נבנה במשך חודשים, ונוגע בחייו הסודיים כפליט שחי בגלות".