צפרדע שהושתל ברזל ברגלה (SUN) (צילום: SUN)
ברולי לאחר הניתוח | צילום: SUN

את "האיש הביוני" רבים מאיתנו מכירים מהעבר, אבל ב"צפרדע ביונית" - כנראה שאיש בעולם עוד לא פגש.

הקרפד הדרום אפריקני "ברולי" זכה היום לתואר "הצפרדע הביונית הראשונה", לאחר שרופאים השתילו ברגלו מתכת - והצילו אותו ממוות. ברולי, קרפד מסוג "צפרדע השור", עמד למות לאחר שכלב תקף ונשך אותו.

כדי לוודא שהוא לא סובל, מרחו המנתחים מעט חומר מרדים על עורו העדין של הקרפד. וטרינר מומחה פתח את גופו והחדיר מוט מתכת זעיר לרגלו השבורה, ואז תפר אותו בתפרים קטנים.

מומחית חיות הבר אן מירנס, שאירגנה את הניתוח יוצא הדופן ביוהנסבורג, דרום אפריקה, אמרה כי היא מאמינה שזו הפעם הראשונה בה צפרדע עברה ניתוח לטיפול ברגל שבורה.

צפרדע שהושתל ברזל ברגלה (SUN) (צילום: SUN)
צילום רנטגן של רגלו של ברולי | צילום: SUN

הניתוח בן השעתיים מזכיר במשהו את סדרת הטלוויזיה המיתולוגית "האיש הביוני", בה כיכב לי מייג'ורס, ש"נבנה מחדש" עם גפיים ביוניות לאחר שעבר תאונת דרכים.

לא רק בחו"ל: בחיפה הצילו שוטרים את צב הים "מכלוף"

צב ים חום העונה לשם "מכלוף" ניצל בחודש שעבר ממוות כמעט בטוח. במהלך מבחן הסמכה של שוטרים בבסיס השיטור הימי בחיפה, הם זיהו צב ים גדול שנלכד בקרס דיג גדולה המכונה "שארק". השוטרים תפסו את הצב, חתכו את חוט הדייג והעלו את מכלוף הפצוע לסירת השיטור הימי בה התקיים המבחן.

"הצב הגיע אלינו כאשר קרס 'שארק' גדולה תפוסה עמוק בגרונו, אך ללא פגיעות רציניות נוספות", סיפר יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. "במקרים רבים הצב נפגע גם מחוט הדיג, תוך ניסיונותיו להשתחרר, מה שעלול להוביל להסתבכות בחוט. במקרה הזה השוטרים הגיעו מהר ושיחררו אותו מחוט הדיג".