תיעוד מרמת הגולן, הערב (צילום: רויטרס)
סוללת טילי פטריוט | צילום: רויטרס

אירן טוענת שתכניותיה של טורקיה לפרוס סוללת טילי פטריוט לאורך הגבול הסורי תערער את היציבות באזור, שרק מידרדרת ככל שנמשכת מלחמת האזרחים  בסוריה - שגולשת מעבר לגבולות המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסוף השבוע, טורקיה ביקשה מנאט"ו את מערכת טילי הפטריוט, שמיועדת ליירט מטוסים או טילי אויב שמאיימים על הגבול המשותף עם סוריה, שנמתח לאורך 900 קילומטרים. "להפעלת מערכת כזו באזור יש השלכות שליליות, היא רק תגביר את בעיות האזור" אמר עלי לאריג'אני, יו"ר הפרלמנט האירני שחזר מסיור בסוריה, לבנון וטורקיה.

גם דובר משרד החוץ האירני אמר לסוכנות הידיעות הפרסית שהצבת מערכת טילי פטריוט "לא תסייע לפתרון המצב בסוריה, היא רק תסבך אותו". הממשל הסורי טוען שהצבת הטילים היא צעד "פרובוקטיבי" וברוסיה טוענים בסוף השבוע שהצבת המערכת תגביר רק את הסיכונים סביב הקונפליקט בסוריה.

"איש לא צריך לחשוש מסוללת הטילים"

שר החוץ הטורקי דאבוטולו (צילום: AP)
שר החוץ הטורקי דובוטגולו | צילום: AP

אירן תומכת ותמכה בנשיא סוריה בשאר אסד לאורך כל 20 חודשי המשבר. הצבת מערכת פטריוט באזור עשויה להיות הצעד הראשון בהפיכת המרחב האווירי של סוריה לאזור אסור לטיסה. המורדים בסוריה חוזרים ומבקשים מהקהילה הבינלאומית למנוע מאסד לפעול מהאוויר, בדומה למבצע שנערך בלוב, אך בינתיים ללא הצלחה.

שר החוץ הטורקי אחמט דבוטולו טוען שאיש לא צריך לחשוש מהצבת טילי הפטריוט לאורך הגבול עם סוריה. "המערכת הזו נועדה למטרות הגנה והיא לא תופעל, אלא אם נזהה איום ברור לביטחון המדינה", אמר שר החוץ לרשת CNN בטורקיה.