ביקור אובמה ומישל באירופה ובמזרח התיכון (צילום: חדשות 2)
יערכו סדר כהלכתו. ברק ומישל | צילום: חדשות 2

נשיא ארה"ב ברק אובמה עורך הערב סדר בבית הלבן, בפעם הראשונה בתולדות הנשיאות. מדובר בליל סדר מאוחר, "לאנשי הצוות ולידידים".

נראה שאובמה למד על מסורת הסדר בשנה שעברה, בעיצומו של מסע הבחירות לנשיאות, כאשר הוא השתתף בסדר שערכו יועציו ועובדים אחרים בקמפיין במרתף של בית-מלון בהריסברג, פנסילווניה. לפי דיווח בערוץ החדשות של פוקס, לאחר שכל הנוכחים אמרו, כמקובל, "בשנה הבאה בירושלים", צרח אובמה: "בשנה הבאה בבית הלבן". אמר וקיים.

"הסדר השנה נועד לא רק לחגוג את הפסח, אלא גם כדי לתת ביטוי לכל מה שהתרחש בחיים שלנו מאז אותו סדר בפנסילווניה", אמר אחד מעוזרי הנשיא לערוץ החדשות. כמה מבעלי התפקידים הבכירים ביותר בבית הלבן הם יהודים, לרבות רם עימנואל, ראש המטה, ודייוויד אקסלרוד, יועצו הבכיר של אובמה ואיש סודו וקרוב לוודאי שהם ישתתפו בסדר.

קרובה היהודי של מישל לא הוזמן

חילופי מיילים בין פקידים בבית הלבן, שסופחו בטעות ללו"ז הנשיא, מסמך שמחולק מדי יום לכתבים בוושינגטון, מלמדים שאישים וארגונים יהודיים הציפו את הבית הלבן במחאות על שלא הוזמנו. מכל מקום, זה עומד להיות אירוע אקסקלוסיבי מאוד: אפילו דודנה (מדרגה שנייה) היהודי של מישל אובמה, הרב קאפרס פוניה, המשמש כרב בכיר בבית-הכנסת בני ציון בני זקן של הקהילה האתיופית בשיקאגו, לא הוזמן כלל לאירוע.

עריכת הסדר מראה עד כמה מקפיד הנשיא החדש להפגין שהוא אינו נוטה לצד זה או אחר בסכסוך במזרח התיכון. לאחר שבימים שחלפו חיזר אובמה במודגש אחרי מוסלמים באירופה ובטורקיה, הוא עושה עתה מחווה ליהודים.

מחווה זו בולטת במיוחד על רקע המאמצים הרבים שעשה אובמה לשכנע בוחרים יהודיים, במהלך מסע הבחירות בשנה שעברה, שאין לו שום כוונה לפגוע בביטחון ישראל. בסצינה מבדחת בעצרת בחירות עם יהודים בפלורידה, הכריז אובמה שבעצם שמו הוא ברוך, ברוך אובמה.