הטיל מסוגל לשאת ראש נפץ גריעני (צילום: AP)
הטיל מסוגל לשאת ראש נפץ גריעני | צילום: AP

למרות הניסיון של האירנים להראות כי הם מפחיתים את הפיתוח והרכישה של כלי נשק העומדים בניגוד לסנקציות, דוח סודי שהכין האו"ם מצביע על כך שאירן ממשיכה לפתח טילים בליסטיים. את הדוח חשפה הלילה (ו') סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח שהוכן על ידי פאנל מומחים של האו"ם גורס כי אירן אמנם הפחיתה את רכישת החומרים אשר עשויים לסייע בפיתוח גרעין, ככל הנראה בעקבות הסקנציות. אולם במקביל הוא מבהיר, כי אירן ממשיכה להרחיב את התכניות לפיתוח טילים בליסטיים.

"אירן ממשיכה לבצע פיתוח של טילים בליסטיים ומקדמת את תכנית החלל שלה", נכתב בדוח. "אתר שיגור חדש זוהה בחודש אוגוסט אשתקד. כמו כן, סמוך לאותו אתר ככל הנראה ישנו אזור שיגור נוסף שנמצא בשלבי בנייה אחרונים. מאתר זה יוכלו האירנים לשגר טילים בליסטיים ואמצעים לווייניים".

השיחות עם אירן התחדשו ביום רביעי האחרון

בתחילת השבוע הגדיר המנהיג הרוחני של אירן עלי חמינאי את הציפיות של המערב להפסיק את ייצור הטילים האירני כ"טיפשות ואווילות". הוא הכריז על ייצור המוני של טילים בליסטיים ימים ספורים לפני שחזרה אירן לדון עם המערב ביום רביעי האחרון.

בטהרן עד כה מסרבים להתייחס לטילים הבליסטיים בשיחות ומוכנים לדון רק בפיתוח נשק גרעיני. לשמחתם של האירנים לעת עתה רוסיה תומכת בעמדה הזאת מה שמאשפר לטהרן מרחב תמרון.

אנשיו מבקשים למנות שר ממקורביהם, חמינאי (צילום: AP, חדשות)
חמינאי. מתנגד לדיון על הטילים | צילום: AP, חדשות

למרות ההתנגדות האירנית-רוסית, בכיר אמריקני הבהיר השבוע כי במהלך סבב השיחות הנוכחי, חייבים להתייחס גם לטילים הבליסטיים הנמצאים בידי אירן. "בין יתר הדברים שיש לדון עליהם", אמר הבכיר. "יש גם לדון בטילים הבליסטיים הנמצאים בידי אירן ומסוגלים לשאת ראש נפץ גרעיני".