רבידר על רקע ביתו לשעבר (צילום: טלגרף)
קרל רבידר על רקע ביתו המפואר | צילום: טלגרף

קרל רבידר, מיליונר בן 47 מאוסטריה, מוכר את הווילה המפוארת שלו המשקיפה להרי האלפים ב-2 מיליון דולר. גם בית הקיץ שלו בפרובנס, צרפת, עומד למכירה תמורת 1.2 מיליון דולר. אוסף מגלשי הסקי היוקרתי שלו כבר נמכר בחצי מיליון דולר, וגם האאודי A8 שלו כבר איננה, תמורת 70 אלף דולר פעוטים. הסיבה: קרל החליט להיפטר מכל הכסף והרכוש שלו, המוערך בכ-5 מיליון דולר.

"הרעיון שלי הוא שלא יהיה לי כלום", אמר המיליונר בראיון לעיתון ה"דיילי טלגרף" הבריטי. "כסף אינו מועיל. הוא רק מונע מהאושר להגיע". במקום בית הפאר בהרי האלפים, הוא מתעתד לעבור לצריף עץ פשוט. את כל הרווחים שלו ממכירת הרכוש העצום הוא מעביר לעמותות צדקה שהקים בדרום אמריקה.

"התחלתי להרגיש שאני הופך לעבד"

הווילה באלפים שחולקה כמעט בחינם (צילום: טלגרף)
וילה באלפים ב-2 מיליון דולר. יש קונים? | צילום: טלגרף
"במשך זמן רב האמנתי שיותר כסף ויותר פאר - משמעותם יותר אושר", הוא אומר עכשיו. "אני בא ממשפחה מאד ענייה שבה החוקים היו לעבוד יותר כדי להשיג יותר דברים חומריים, וכך פעלתי כל השנים. אבל לאט לאט התחלתי להרגיש שאני הופך לעבד כדי להשיג דברים שאני לא צריך או רוצה. יש לי תחושה שאנשים רבים מרגישים כך".

ואולם, במשך שנים ארוכות הוא פשוט לא היה אמיץ מספיק כדי לוותר על החיים הנוחים שהיו לו. נקודת המפנה הגיעה כשקרל נסע עם אשתו לחופשה בהוואי. "במשך שלושה שבועות בזבזנו סכומים עצומים", הוא מספר. "אבל באותו הזמן, התחלנו להרגיש שלא פגשנו אף בן אדם אמיתי. שכולנו רק שחקנים. הצוות במלון שיחק בלהיות ידידותי, האורחים שיחקו בלהיות חשובים, ואף אחד לא היה אמיתי".

"חיי המותרות שלנו חסרי נשמה וחסרי רגש"

מהוואי המשיך המיליונר לדרום אמריקה ולאפריקה. "לאט לאט קיבלתי את ההרגשה שיש קשר בין העושר שלנו ובין העוני שלהם", אומר קרל. "רק בסוף נפל לי האסימון, כשהבנתי כמה חיי המותרות שלנו נוראיים, חסרי נשמה וחסרי רגש".

מאז שהחל למכור את רכושו, קרל אומר שהוא מרגיש "חופשי, ההיפך מכבד". ועם זאת, הוא לא שופט את אלו שבוחרים לשמור על עושרם. "אין לי שום זכות לתת עצות לאחרים", כך לדברי המיליונר שוויתר על רכושו, "רק הקשבתי לקולות שבקעו מלבי ונשמתי".