פחות כסף אבל עדיין שווה: ועדת פרס הנובל הודיעה על הפחתה בערך הזכייה של הפרס היוקרתי. הסכום החדש יעמוד על 8 מיליון קרונות במקום 10 מיליון קרונות. שווי הפרס בדולרים: 1.1 מיליון.

הסיבה להפחתה בכספי הזכייה של הפרס היא לא אחרת מאשר קיצוצים. בקרן הנובל חוששים מגירעון בארגון ומקווים לשמור על היציבות הכלכלית. למעט הקיצוץ בפרסים, מתכוונים בארגון לחסוך גם בהוצאות הטקס היוקרתי אך בטוחים שהוא עדיין יישאר נוצץ כתמיד.

"אל לנו להמעיט בערך הכספי של הזכייה אך הערך האמיתי הוא בבחירת האנשים הנכונים לקבלת הפרס", הדגיש יושב ראש קרן הנובל לארס הייקנשטיין." הארגון עתיד להתרחב וכן אין לשכוח שעדיין מדובר בפרס כספי גבוה". למעט הפרס הכספי מקבלים הזוכים תעודה ומדליה.

אין תמונה
פרס הנובל יקוצץ

בשנת 2011 זכה פרופסור דן שכטמן מהטכניון בפרס נובל לכימיה על מחקרו פורץ הדרך בתחום הגבישים. בשנת 2009 עשתה זאת פרופסור עדה יונת ממכון ויצמן שכנגד כל הסיכויים זכתה גם היא בפרס הנובל על חקר הריבוזום. פרס נובל הוא הפרס בינלאומי המוענק מדי שנה מאז 1901 על הישגים בפיזיקה, כימיה, רפואה או פיזיולוגיה, ספרות ושלום. בשנת 1968 נוסף לרשימת התחומים גם תחום מדעי הכלכלה הניתן מטעם הבנק השוודי לזכרו של אלפרד נובל, מייסד הפרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק