היום יציינו ברחבי ארצות הברית את יום השנה לאירועי 11 בספטמבר והפיגוע בתאומים, אבל נראה שכעת את האמריקנים מטריד רק דבר אחד - האם טרי ג'ונס, המטיף הקיצוני הדתי מהכנסייה הקטנה בפלורידה, אכן יממש את האיום שלו לשרוף ספרי קוראן בטקס המוני שעשוי להצית מהומות בקרב המוסלמים?

הלילה יצא ג'ונס בטיסה מפלורידה, ולפנות בוקר נחת בניו יורק - שם הוא צפוי להגיע במהלך היום לאתר האסון בו עמד מרכז הסחר העולמי. עשרות עיתונאים קיבלו את פניו של ג'ונס בנמל התעופה לה-גווארדיה בניו יורק, אולם הוא הסתפק בתשובתו לשאלותיהם: "אין לי מה לומר בשלב זה".

ג'ונס החליט על שריפת ספרי הקוראן כתגובה על הכוונה לבנות מסגד במתחם הגראונד זירו. אמש הוא הציב אולטימטום בפני האימאם של המסגד ואמר לו: "אם לא תיצור איתי קשר כדי שנדבר על הנושא בתוך שעתיים - אמש את האיום לשרוף את ספרי הקוראן". בינתיים האיום פג והאימאם לא הגיב ולא התקשר לג'ונס.

האימאם של המסגד הסכים בעבר להיפגש עם ג'ונס ואף ציין כי ייתכן שבסופו של דבר תבוטל התכנית להקים את המסגד במקום, עם זאת, ככל הנראה, לג'ונס זה לא מספיק. "האימאם אמנם הסכים להיפגש עם טרי", אמר פול, כומר נוסף בכנסיה של ג'ונס, "אבל אנחנו רוצים לדעת אם זה נכון שהוא הסכים להזיז את מקום בניית המסגד".

בינתיים, הצטרף הלילה לשורת הגינויים למעשה גם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, שסיפק גירסה אופיינית לו לסיבות העומדות לדבריו, מאחורי הכוונה לשרוף את הקוראן. "מדובר במזימה ציונית", אמר בנאום שנשא בתום פגישתו עם המנהיג הרוחני עלי חמנאי. "הציונים ותומכיהם נמצאים בנתיב התמוטטות ושקיעה, ופעולות נואשות שכאלה לא יצילו אותם, כי אם רק יאיצו את נפילתם והשמדתם".

ניסיון של הרגע האחרון למנוע את האירוע

תאונה מיסתורית, אחמדינג'אד (צילום: AP)
אחמדינג'אד. "צעד בדרך להשמדת ישראל" | צילום: AP

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה שלשום את יוזמתו של כומר מפלורידה להצית את הספר הקדוש. "הדבר עלול להצית אלימות רצינית במקומות כמו פקיסטן ואפגניסטן", אמר אובמה בהתייחסות ראשונה ליוזמה. "זה יכול להגביר את גיוסם של אנשים שיהיו מוכנים לפוצץ את עצמם בערים אמריקניות או אירופיות".

"זה יעורר גיוס אדיר לאל-קעידה", הוסיף אובמה. "אם הוא (הכומר) מקשיב, אני מקווה שהוא מבין שמה שהוא מציע לעשות מנוגד לחלוטין לערכים האמריקניים שלנו. שהמדינה הזו בנויה על רעיון החופש והסובלנות הדתית".

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק