מגפה קטלנית בארה"ב. ארכיון (צילום: חדשות 2)
המקור - נבטים? ארכיון | צילום: חדשות 2

רשויות החקלאות בגרמניה זיהו גידול מקומי של נבטי שעועית בתור הגורם האחראי ככל הנראה להתפרצות מגפת האי-קולי החמורה ביותר בהיסטוריה המודרנית.

שר החקלאות הגרמני אמר היום, כי "נבטי השעועית זוהו בתור הגורם המתקבל ביותר על הדעת" וכי "מסעדות רבות שסבלו מהתפרצות האי-קולי קיבלו משלוח של נבטים החשודים כנגועים". עוד הוסיף השר כי תוצאות חד משמעיות יתפרסמו רק מחר ובינתיים הפציר באזרחי גרמניה להימנע מאכילת נבטים.

התפרצות חיידק האי-קולי הביאה עד כה למותם של 21 בני אדם בגרמניה ואדם אחד נוסף בשבדיה. 2,153 בני אדם בגרמניה חלו, מתוכם 627 פיתחו סיבוך מסוכן ונדיר שעלול לגרום לכשל בכליות. ארגון הבריאות העולמי דיווח כי ארה"ב ועשר מדינות נוספות באירופה דיווחו על 90 חולים בשטחם.

החיידק - הכלאה בין זן אפריקאי וזן אירופאי של חיידקים קטלניים

המדענים משערים שחיידק ה"אי-קולי" הוא הכלאה בין זן מסוכן של חיידקים שמקורו באפריקה לבין זן אירופאי קטלני, אך הם עדיין מתקשים לפענח את הסיבה להיווצרות החיידק הקטלני שגבה בזמן כל כך קצר מספר גדול של קורבנות בנפש.

בשל העובדה שלא מצליחים לאתר את מקור הזיהום, רשויות הבריאות בגרמניה ממליצות להימנע מאכילת ירקות כמו עגבניות, מלפפונים וחסה. רשויות הבריאות באיחוד האירופי החלו לשתף פעולה עם השלטונות הגרמניים בהתמודדות עם המשבר ולשם זיהוי מקור החיידק הקטלני. באתר אינטרנט שיוקם במיוחד לעניין המגיפה, יוכלו למצוא גולשים מכל העולם מידע על החיידק ועל דרכי מניעה מהידבקות בו בשפה האנגלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק