180 יום במטבח (צילום: יאהו)
הארוחה ביום מס' 180 | צילום: יאהו

ולדימיר לנין, המלך תות ענך אמון וארוחה של מקדונלד'ס: מה משותף לכולם? עמידות מפתיעה ביותר למעגל החיים של אמא אדמה, כנראה.

סלי דיוויס, אמנית וצלמת מניו יורק, קנתה ארוחת "האפי מיל" של מקדונלד'ס בחודש אפריל האחרון והשאירה אותה במטבח הביתי שלה כדי לבחון עד מתי היא תחזיק.

התוצאה? "השינוי היחידי שאני יכולה לראות הוא שזה הפך לקשה כמו אבן", אמרה דיוויס ל"דיילי מייל" הבריטי. היא המשיכה לצלם את הארוחה - שתי לחמניות וביניהן המבורגר, ללא ירקות ורטבים, וצ'יפס - בכל שבוע והעלתה את התמונות לאתר "פליקר".

לחמנייה קשה כמו אבן, ללא עובש

עכשיו, שישה חודשים אחרי, הארוחה אפילו לא הצמיחה עובש. "כשנוגעים באוכל זה כמו פלסטיק", אמרה דיוויס.לדבריה, הפרויקט התחיל כשהיא רצתה להוכיח לחבר שהוא טועה. הוא חשב שכל המבורגר יצמיח עובש או יירקב תוך יומיים או שלושה על דלפק המטבח. וכך החל "פרויקט ה-האפי מיל".

ביום הקנייה, טרייה ממקדונלד'ס. מצאו את ההבדלים (צילום: יאהו)
ביום הקנייה, טרייה ממקדונלד'ס. מצאו את ההבדלים | צילום: יאהו

חלק מהגולשים שראו את סדרת התמונות הבחינו בכך שלחמניות ההמבורגר נראות לעיתים מזוויות שונות, דבר שעורר חשד שלא מדובר בארוחה אחת בלבד. דיוויס אומרת שיש הסבר פשוט לניידות הלחמניות. "הארוחה נמצאת על צלחת בדירתי, על מדף. וכשאני מורידה אותה כדי לצלם, האוכל זז. זה קשה כמו אבן על צלחת זכוכית, אז בטח שהאוכל זז".

חברה של דיוויס, כנראה, היה צריך לעשות מחקר נוסף בנושא לפני שהתווכח.. מומחית התזונה קארן הנראהן, לדוגמה, שומרת המבורגר של מקדונלד'ס מאז 1996 כדי להראות ללקוחותיה ותלמידיה עד כמה מזון מהיר עמיד בפני פירוק.

מקדונלד'ס: "אגדה אורבנית"

גם דיוויס עצמה ממשיכה בינתיים בפרויקט. "זה יושב כרגע על מדף, אז זה לא באמת תופס מקום. למה לא?", אמרה. לדבריה, המזון גם איבד את ריחו לאחר 24 שעות. "אתם חייבים לראות את הדבר הזה", הוסיפה.

דוברת מקדונלד'ס תרזה ריילי מסרה לבלוג "אפ-שוט" כי הפרויקט הוא לחלוטין לא מבוסס ונראה כמו "אגדה אורבנית". "ההמבורגרים של מקדונלד'ס בארה"ב עשויים מ-100% בשר בקר טחון. ההמבורגרים שלנו נעשים עם מלח, פלפל וזהו - ללא חומרים משמרים, ללא חומרים ממלאים".

"לחמניות ההמבורגר נאפות במקום, ועשויות מקמח צפון-אמריקני. הן כוללות מרכיבים מאושרים ממשלתית שנועדו להבטיח את איכותן ובטיחותן", היא הוסיפה.

לדברי ד"ר מייקל דויל, מנהל מרכז בטיחות המזון באוניברסיטת ג'ורג'יה, "מזווית מדעית, אני יכול לומר בביטחון שבגלל הדרך בה מעובדים ההמבורגרים של מקדונלד'ס, אף המבורגר לא ייראה ככה אחרי שנה אלא אם כן עיבדו אותו או הקפיאו אותו".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק