איימן א-זוואהירי, מנהיג אלקאעידה (צילום: AP)
אירן מסייעת? מנהיג אל קעידה אל זוויהירי | צילום: AP

מנהיגי אירן ומנהיג אל קעידה אל זווהירי יצרו קשרים מבצעיים מאז חיסולו של בן לאדן כדי לבצע פיגוע טרור במערב, כך מדווחת רשת SKY הבריטית. לפי הדיווח, ישנם דיווחים כי מתקפה כזאת מיועדת כנגד יעד או יעדים באירופה, ותהווה נקמה על חיסולו של בן לאדן על ידי ארה"ב בשנה שעברה.

מקורות מודיעיניים אמרו כי אירן מספקת לאל קעידה אימונים כיצד להשתמש בחומרי נפץ מתקדמים, מימון ומקום מקלט במקום פקיסטן ואפגניסטן. הסיוע הוא חלק מעסקה שיצאה אל הפועל ב-2009 וכעת תוצאותיה הגיעו לכדי "יכולות מבצעיות", לדברי המקורות.

למרות שכמה גורמי מודיעין במערב עדיין ספקניים לגבי הברית שנרקמה לכאורה בין אירן ובין אל קעידה, ארה"ב מודאגת מהיחסים הקרובים שנוצרו. בשנה שעברה הקצתה ארה"ב 10 מיליון דולר כפרס למי שיוביל למידע על מקום הימצאו של מנהיג אל קעידה באירן, יאסין אל סורי. הפרס מציב את אל סורי באותה רמה כמו המולה עומאר, המנהיג של הטליבאן באפגניסטן. רק אל זווהירי, מחליפו של בן לאדן, "זוכה" לפרס כספי גבוה יותר - 25 מיליון דולר.

"המטרה הברורה - המשחקים האולימפיים בלונדון"

לפי המקורות, אירן הגיבה לפירסומים בכך שהכניסה את אל סורי למעין "מעצר מגן" - כלומר הוא הוכנס לאירן ונמצא בתוכה כדי שארה"ב לא תוכל להגיע אליו. "אם מישהו יצליח להגיע אליו הוא יהיה מקור למידע מודיעיני רב ונדיר באיכותו, לכן זה הגיוני שאירן תרצה לוודא כי הוא מוגן", אמר מקור מודיעיני.

המודיעין במערב מאמין כי אל זווהירי מתכוון לבצע מתקפה "קלאסית" של אל קעידה, כלומר מתקפה על מספר יעדים בו זמנית. "אירן היא הנתיב המרכזי דרכו נעשה המימון לארגונים המקומיים של קעידה, ורק דרך אירן ניתן להגיע לשטחי האימונים של הארגון בפקיסטן (הגובלת באירן). בלי עזרת אירן אל זווהירי לא יוכל לשלוט במתקפה על כמה יעדים בו זמנית", אמר אותו מקור, שהוסיף כי אין עדיין מידע היכן או מתי בדיוק יתרחש הפיגוע.

"אנו כן יודעים שיש מבצע טרור בדרך. אנו מעריכים כי המטרה תהיה אירופית. המטרה הברורה ביותר באירופה היא המשחקים האולימפיים שיערכו בלונדון הקיץ". עם זאת המקור הדגיש כי מדובר רק בהערכה שעדיין לא מבוססת על מודיעין מדויק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק