סוחרי בורסה בסאן פאולו מאושרים
הברוקרים נושמים לרווחה | צילום: רויטרס

בורסות העולם מגלות סימני התאוששות מהמשבר הפיננסי ומוחקות בהדרגה את ההפסדים הכבדים שנרשמו מאז תחילתו.

הבורסות באסיה זינקו הבוקר בשיעור מרשים. מדד הניקיי טיפס ב-13.73% - העלייה החדה ביותר שלו אי פעם. הבורסה בטייואן הוסיפה 5.4% לערכה, ומדד הקוספי הקוריאני זינק ב-6.1%.

באירופה נמשכת היום גם כן המגמה החיובית. הבורסות בלונדון ובפרנקפורט רושמות עליות של למעלה מ-3%. במילאנו ובמדריד מוסיפים המדדים המובילים לערכם, קרוב ל-5%.

באסיה ובאירופה התעודדו מהמגמה החיובית שנרשמה אמש בבורסה בניו יורק. המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו בעליות חדות במיוחד, בעקבות המאמצים הגלובליים לתמוך במערכת הבנקאית, כשהדאו ג'ונס הציג את העלייה היומית החדה ביותר מאז 1932 ונסק ב-11.08%. הנאסד"ק טיפס ב-11.8%.

הסיבה העיקרית לאופטימיות בשווקים הפיננסים היא הצעדים בהם נוקטות היום ממשלות ברחבי העולם להגברת האמון במערכת הבנקאות הגלובלית, עם שלל תוכניות חילוץ בהיקף של 1.3 טריליון דולר.
ממשלות ברחבי העולם הכריזו על צעדים להגברת האמון במערכת הבנקאות הגלובלית, עם שלל תוכניות חילוץ בהיקף של מאות מיליארדי דולרים. ממשלות אירופה אישרו חבילת סיוע בהיקף של למעלה מטריליון דולר, במטרה לחלץ את הבנקים ביבשת. בארה"ב ישנם דיווחים לפיהם צפוי היום משרד האוצר האמריקני לאשר הזרמת 250 מיליארד דולרים לבנקים ברחבי המדינה, במסגרת תכנית החילוץ שאושרה על ידי הקונגרס.

ומה לגבי הבורסה בת"א? לאחר יומיים של פגרה בשל חג הסוכות, ייפתח מחר יום המסחר באחד העם על רקע האופטימיות בשוקי ההון בעולם. החל מהשעה 9:00 נשדר כאן בחדשות 2 באינטרנט משדר מיוחד שילווה את פתיחת יום המסחר. מומחים ופרשנים פיננסיים יענו לשאלות הגולשים באשר למשבר הכלכלי ויסבירו מה כדאי לעשות עם הכסף בתקופה שכזו.