אפר, עפר והריסות בכל מקום - זה מה שנותר מהעיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד, שספגה לפנות בוקר רעידת אדמה עוצמתית ביותר. לפחות 65 הרוגים נמנו עד כה, ומאות בני אדם נעדרים תחת ההריסות, בהם גם מטייל ישראלי אחד מקיבוץ בצפון.

התמונה שהתגלתה בניו זילנד דקות לאחר רעידת האדמה הייתה מבהילה: הקתדרלה הידועה של העיר התמוטטה כליל אל הכיכר שמתחתיה, ובניינים רבי-קומות קרסו על הרחובות, בעוד אלפי תושבים מבוהלים נמלטים על נפשם בבהלה. אזרחים הנושאים קורבנות על אלונקות מאולתרות ופצועים מדממים ברחובות נראו בכל מקום, אחרים מיהרו לבתיהם כדי לנסות ולהציל משהו מרכושם מבין ההריסות.

"אני אשאר ערה וכדאי מאד שיבואו לחלץ אותי"

רעש אדמה: זה עלול להיות הרסני. צילום ארכיון (צילום: AP)
העיר הפכה לעיי חורבות. ניו זילנד, היום | צילום: AP

נתנאל בוהם, תושב העיר, סיפר כי הוא עמד ליד פסי הרכבת בעיר כשרעידת האדמה היכתה. "זה היה נורא. אנשים התמלאו בעפר ונקברו תחת טונות של בטון. כמה מהם בטוח נהרגו". אזרחית אחרת, אן ווס, התראיינה לרשת הטלוויזיה הניו זילנדית בעודה לכודה מתחת לשולחן העבודה שלה. "זה היה איום, הבת שלי בכתה ואני בכיתי כי הייתי בטוחה שהגיע הרגע", סיפרה בדמעות. "אני לא מתכוונת לוותר, אני אשאר ערה וכדאי מאד שיבואו לחלץ אותי".

"ראינו את הקתדרלה קורסת דרך החלון בזמן שהחזקנו בקירות בבהלה", סיפר גארי מור, הלכוד עדיין יחד עם עוד 20 מעמיתיו לעבודה בקומה ה-20 של הבניין לאחר שהמדרגות בבניין התמוטטו. "כל רעידת-משנה שלחה אותנו להתחבא שוב מתחת לשולחן. זה מלחיץ מאד, אבל כשאנחנו מסתכלים החוצה - ברור לנו שיש אנשים שצריך לחלץ מההריסות לפני שיבואו לחלץ אותנו".

"רק אחרי שבניינים קרסו הבנו מה קרה"

דור גונן, ישראלי המטייל בניו זילנד, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי הוא וחבריו היו ברחוב בזמן רעידת האדמה. "פתאום הכל התחיל לרעוד", הוא אומר. "הכל התחיל לזוז ולא קלטנו מה קורה. רק אחרי שאנשים התחילו לזוז ובניינים התחילו לקרוס הבנו מה קרה והתחלנו לברוח".

"אנחנו עדים כנראה ליום השחור ביותר בתולדות ניו זילנד", אמר ראש הממשלה המקומי ג'ון קי. "מניין ההרוגים כרגע עומד על 65 בני אדם, אך המספר עוד צפוי לעלות". בוב פארקר, ראש העיר כרייסטצ'רץ', המונה כ-400 אלף תושבים, הגדיר את עירו כ"אזור אסון". "יהיו הרבה הרוגים, יש המון פצועים, יהיה הרבה שברון לב בעיר הזאת", לדבריו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק