נשיא ארצות הברית מסכם ביקור רשמי משמעותי - אם כי לא היסטורי - ברפובליקה העממית של סין. בשלב האחרון, רגע לפני שהמריא, סייר אובמה על החומה הסינית לבדו.

ביקורו של הנשיא אובמה בסין לא הצליח לשפר מהותית את קשרי הסחר בין המדינות, מדיניות הכספים והסוגיה הטיבטית, אבל הוא מותיר את שני הצדדים עם ציפיות להמשך שיתוף פעולה.

"יש בינינו חילוקי דעות", אמר בכיר בממשל הסיני על הביקור, "אבל אני חושב שחשוב מאוד ששני הצדדים הכירו בחשיבות שיתוף הפעולה ושאף צד לא יכול להרשות לעצמו לאבד את השני" .

ומה עם שיתוף פעולה מול הגרעין האירני?

77087
חומות של תקווה | צילום:

במסגרת הביקור, אובמה התלונן באזני הבכירים הסינים על ערכו של היואן - המטבע הסיני - שהשמירה על ערכו הנמוך פוגעת בייצוא האמריקני למדינה ובעסקים בארצות הברית. וון ג'יבאו, ראש ממשלת סין, סיפר כי הוא מתכוון לאזן את יחסי הייצוא והייבוא מארצות הברית. "סחר חי והשקעות יעזור בהתגברות על המשבר הכלכלי", אמר המנהיג הסיני במסיבת העיתונאים מסכמת.

שני המנהיגים סיכמו לעבוד יחדיו בעוד שורה ארוכה של נושאים מלבד המשבר הכלכלי. בתחילת הביקור אמרו השניים כי הם מתכוונים "להפעיל לחץ מתואם" גם נגד הגרעין האירני, אולם ג'יבאו לא הבהיר באופן רשמי אם סין אכן מתכוונת למלא אחר סנקציות נגד אירן.