"התמונות מסוריה צועקות לנו שהן אמיתיות. מה שראינו שם בשבוע האחרון צריך לזעזע את מצפון העולם, הוא מנוגד לכל אמות המידה המוסריות. מי שאחראי לשימוש בנשק ייענש" - כך אמר הערב (ב') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס במחלקת המדינה בוושינגטון. הדברים נאמרו על רקע התגברות הדיווחים על תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה. את הצהרתו של קרי העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 "אנו רואים תמונות של משפחות שלמות במיטותיהם, גופות, סבל אנושי שאי אפשר לעכל אותו. כל אחד שאומר שזה יכול להיות מזויף שיבדוק את עצמו. מה שמולנו הוא אמיתי. החוקרים אוספים עדויות, ההבנה שלנו של מה שנעשה מבוסס על עובדות והגיון אנושי", הדגיש מזכיר המדינה האמריקני.

הוא אמר כי ארה"ב תמשיך לבחון את דרכי הפעולה שלה, והבהיר כי נשיא ארה"ב ברק אובמה מייחס חשיבות רבה לנושא. בימים האחרונים שוחחו הנשיא וגם קרי עם מנהיגי העולם בעניין.

קורבנות תקיפה כימית נוספת (צילום: רויטרס)
גופות בסוריה, השבוע | צילום: רויטרס

 "לא התנהגות של ממשלה שאין לה מה להסתיר"

"המשטר הסורי מחזיק את כלי הנשק הכימיים האלה, יש להם את האפשרות לשגר טילים כימים, ובעיניים שלנו אנחנו עדים לזה", הוא הוסיף. קרי גם מתח ביקורת על התנהלות המשטר הסורי ואמר כי למרות בקשות רבות גם שלו, רק היום התירו כניסה לפקחי האו"ם. "זהו ניסיון ציני של סוריה לכסות על זה. יש לנו מידע נוסף והוא נאסף ונבדק ונספק אותו בימים הלאה. סוריה מסרבת לשתף פעולה עם האו"ם", הוא אמר על רקע תקיפת הפקחים במדינה.

"הם צריכים לפעול בשקיפות ולאפשר גישה ולא להסתיר ולאפשר לאמצעי התקשורת להגיע לשם", הדגיש קרי. "במקום זה, במשך חמישה ימים המשטר לא נתן לפקחי האו"ם גישה למקומות התקיפה. במקום זה הם תקפו את האזור עוד יותר, והשמידו ראיות, זו לא התנהגות של ממשלה שאין לה מה להסתיר".

לאחר מסיבת העיתונאים אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני כי הקהילה הבינלאומית הכירה בכך שהייתה תקיפה, ואמר כי הנשיא אובמה עורך התייעצויות בנושא: "טרם התקבלה החלטה".

ארכיון (צילום: חדשות 2)
"בשאר הכימי". אסד | צילום: חדשות 2

מזכ"ל האו"ם: הפקחים בסוריה אספו דגימות

מוקדם יותר אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי צוות הפקחים שפועל בסוריה שוחח היום עם תושבים בשכונות בדמשק, שבהן בוצעה על פי החשד מתקפה כימית על ידי כוחות אסד. פעולת הפקחים התקיימה למרות האש שנפתחה לעברם במהלך הסיור. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יכנס הערב מסיבת עיתונאים ובה יתייחס למצב בסוריה.

"הגשנו תלונות לממשלת סוריה וגם למנהיגי האופוזיציה על אש הצלפים שנורתה לעבר אנשינו", אמר באן בהצהרה מצולמת בווידיאו מסיאול. לדבריו, למרות "הנסיבות המאוד מסוכנות שבהן נמצא הצוות", הפקחים ביקרו בשני בתי חולים, ראיינו תושבים, עדי ראייה ורופאים ואף אספו דגימות מהשטח.

"למרות שחלפו מספר ימים, המזכ"ל באן משוכנע כי צוות הפקחים יוכל לאסוף ולנתח דגימות הרלוונטיות לחקר התקיפה הכימית", אמר הערב דובר האו"ם. אתמול אמר שר החוץ הבריטי כי על הקהילה הבינלאומית להיות מוכנה לכך שמשטר אסד הצליח להשמיד את הראיות לשימוש בנשק כימי וכי החקירה לא תצביע על תוצאות חד משמעיות.

במקביל, באופוזיציה הסורית מבהירים כי הפסגה שתוכננה להתקיים בג'נבה לגבי המצב בסוריה לא תצא אל הפועל - וזאת בעקבות המתקפה הכימית המיוחסת לצבא סוריה.