מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן מונה לשליח המיוחד של הליגה הערבית והאו"ם לסוריה, כך החליטו מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי ומזכ"ל האו"ם הנוכחי באן קי מון. אנאן יפעל "לסיום האלימות ולהפרת זכויות האדם ויעבוד למען סיום של המשבר בסוריה", נכתב בהצהרת המינוי.

נאמר שאנאן יפעל ברוח הצהרת מליאת האו"ם בשבוע שעבר שאימצה את מתווה הליגה הערבית לסיום המשבר בסוריה. עיקרי המתווה הוא פרישה של הנשיא בשאר אסד והעברת סמכויותיו לסגנו פארוק א-שרע. ההצעה לא אומצה במועצת הביטחון, הגוף המבצע של האו"ם, בעקבות וטו שהטילו רוסיה וסין העממית.

"הוא יתייעץ בנושא וינהל מגעים עם כל הגורמים הרלוונטיים בתוך סוריה ומחוץ לה כדי לסיים את האלימות ואת המשבר ההומניטארי", נכתב בהצהרה. אנאן גם "יעבוד למען פתרון פוליטי שוחר שלום שיובל על ידי הסורים ויותאם לדרישות הדמוקרטיות של העם הסורי באמצעות דיאלוג מקיף בין הממשל הסורי ובין כל חלקי האופוזיציה לשלטון".

5,400 הרוגים בסוריה עד כה

לפי הערכת האו"ם יותר מ-5,400 בני אדם נהרגו מאז החלו המהומות בסוריה בחודש מרס 2011. המהומות החלו בעיר דרעא, ומאז התפשטו לחלקים שונים של המדינה, כולל אזור דיר א-זור שסמוכה לגבול הסורי, הערים חמה וחומס וכמה מפרברי הבירה דמשק. צבא סוריה מצוי כעת במתקפה רחבת היקף על העיר חומס הסמוכה לגבול עם לבנון.

קופי אנאן, יליד גאנה שבמערב אפריקה, כיהן כמזכ"ל האו"ם בין 1997 ל-2006. בין השאר, הוא התנגד לפלישה האמריקנית לעירק בשנת 2003 וכינה אותה "בלתי חוקית". בישראל נתפס אנאן כפרו-פלסטיני; בין השאר הוא זכור כמי שאירח את "ועידת האו"ם נגד גזענות" בדרבן שבדרום אפריקה ב-2001, ועידה שהפכה בחסות האו"ם למפגן השתלחות בישראל ובמדיניותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק