חושש ממלחמה עם אירן. ג'ימי קרטר (צילום: רויטרס)
חושש ממלחמה עם אירן. ג'ימי קרטר | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר הזהיר הלילה את מדינתו מפני אפשרות של מלחמה עם אירן ותקף בחריפות את מדיניות החוץ שלה בשנים האחרונות, שגרמה לה לדבריו להיות במצב של מלחמה בלתי פוסקת כבר כמעט 60 שנה.

קרטר, שהיה נשיא ארה"ב בשנים 1977-1981, נשא דברים בפני באי כינוס מיוחד של זוכי פרס נובל לשלום בשיקגו וגינה את מעורבות ארה"ב במה שהוא מכנה "עימותים בלתי מוצדקים". קרטר הבהיר שהוא לא מתנגד למלחמות כאשר הן הכרחיות, אך טען מנגד כי פעמים רבות הממשלות לא ממתינות שהתנאי הזה יתמלא.

"כעת אנו שוקלים אולי להיכנס שוב למלחמה, עם אירן. רוב המלחמות האלה לא עומדות בקריטריון של 'מלחמה צודקת' וחלקן בלתי הכרחיות לחלוטין", אמר. "מלחמה מוצדקת רק כמוצא אחרון. רק לאחר שכל פתרון אחר בדרכי שלום נכשל, רק כשנעשים כל המאמצים להגן על אזרחים, רק כשמטרת המלחמה היא לשפר את המצב ולא להחריפו, רק כשישנה הסכמה כללית בחברה שהמלחמה היא צודקת".

"מייחל שארה"ב תיתפס כאלופת השלום"

לדברי קרטר, "הכללים האלה ללא ספק לא כוללים את המדיניות הנוכחית שלנו ל'מלחמות-מנע'". הוא ציין כי ארה"ב נמצאת במלחמה מתמדת כבר כמעט 60 שנה - "בקוריאה, בווייטנאם, בקמבודיה, באל-סלבדור, בלוב, בפנמה, בהאיטי, ביוגוסלביה, בעירק, באפגניסטן ובמקומות רבים אחרים".

"אני מייחל לכך שארה"ב תיתפס כאלופת השלום, כמנהיגה בתחום איכות הסביבה וכמדינה הנדיבה בעולם בכל הנוגע להזנת הרעבים ובהתנגדות להפרות של זכויות אדם", אמר. "זהו לא חלום אבוד. אולי כן עבור הדור שלי ועבור הדור של ילדיי, אבל לא עבור נכדיי או עבור סטודנטים שמסתכלים על זוכי פרס נובל ושואלים את עצמם 'מה אני יכול לעשות כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק