סילביו ברלוסקוני מתכוון לפרוש מתפקידו כראש ממשלת איטליה בעקבות מכבש הלחצים שהופעל נגדו בתקופה האחרונה. על פי הדברים שמתפרסמים הבוקר בתקשורת האיטלקית, ברלוסקוני גם לא מתכוון לרוץ שוב לתפקיד ראש הממשלה.

בניגוד למצופה, מה שהפיל את ברלוסקוני הן לא הנשים הצעירות, לא שערוריות המין וגם לא חקירות השחיתות הבלתי פוסקות. המיליארדר המחייך פשוט לא הצליח לעמוד בלחץ הכלכלה. בחודש האחרון הוא הגדיר את החיים באיטליה "חיי שגשוג". "אנחנו רואים את זה בכל הזדמנות", אמר. "הצריכה כאן לא ירדה, המסעדות מלאות, אי אפשר להשיג מקום בסוכנויות הנסיעות".

קראפנה. הדוגמנית שהפכה לשרה (צילום: פומבו)
קראפנה. הדוגמנית שהפכה לשרה | צילום: פומבו

"אני לא חושב שמי שחי באיטליה מרגיש שיש כאן משבר רציני", אמר, ורק הדאיג את האיטלקים יותר ביחס למשבר. ברלוסקוני אוהב לראות ולהציג את עצמו כמנהיג, כמדינאי מוביל, אבל לפחות היום, רבים באיטליה ובעולם חושבים שראש ממשלת איטליה הפורש הוא אדם גס בעל מוסר כפול.

ברלוסקוני לא בורח מעימותים, להיפך. נראה שחוש ההומור שלו רק פורח ברגעי משבר. כשהעניק לאחרונה פרס לנשות תקשורת פנה אליהן ואמר "אתן כל כך טובות, אני כמעט נאלץ להזמין אתכן לקצת בנוגה בונגה", ולא חסך הערה גם מגבר נוסף שעמד לידם כשאמר "גם אתה מספיק יפה , אתה גם יכול להגיע".

גם לאיטלקים נמאס (צילום: רויטרס)
גם לאיטלקים נמאס | צילום: רויטרס

כשאיטליה כולה זעקה "ברלוסקה - לך הביתה", הוא ענה בתגובה "הם מציבים אותי במצב לא נוח מפני שאני לא יודע לאיזה מהם ללכת, יש לי 20 בתים".

אין ספק שהכריזמה של ברלוסקוני שיחקה לידיו במשך הקריירה הפוליטית הארוכה שלו. האיטלקים סלחו לו על חוש ההומור הברוטלי, אבל היחס לנשים עורר הרבה מאוד ביקורת. אפילו כשמינה נשים לתפקידים בכירים במדינה, הם לא תמיד נועדו כדי לשפר את מעמד האישה, ונעשו כנראה מתוך כוונה לשפר את מעמדו שלו בעיני אישה או שתיים.

וורוניקה לאורו. האישה שעזבה (צילום: רויטרס)
וורוניקה לאורו. האישה שעזבה | צילום: רויטרס

כמו את יחסו לנשים, ברלוסקוני גם לא דאג להסתיר את עמדותיו ביחס לקהילה ההומו-לסבית. "לפעמים אני רואה אישה יפה ואומר לעצמי יותר טוב לאהוב אישה מגבר". בהזדמנות אחרת סיפר כיצד אישה יפה מאוד ביקשה ממנו עצה. "הסתכלתי עליה וראיתי שהיא מאוד יפה, אז אמרתי תמצאי לעצמך בעל עשיר", אמר בחיוך.

"זו עצה מוזרה, אבל בסופו של דבר זו העצה שיש לי לכולכם, נשים וגברים. למרות שלגברים זה קצת יותר קשה אבל גם הם יכולים", ציין ברלוסקוני והוסיף. "במקרה הזה אני כמובן מדבר על מציאת חברה עשירה ולא חבר, וכדאי שנדייק, אחרת מחר בבוקר הכותרת בעיתון 'לה-רפובליקה' תהיה 'ברלוסקוני הומוסקסואל'".

חובב מסיבות. ר"מ איטליה לשעבר ברלוסקוני (צילום: רויטרס)
סוף עידן ברלוסקוני | צילום: רויטרס

למרות שעיצבן חלקים נרחבים בציבור האיטלקי, ברלוסקוני העקשן בן ה-75 סירב להתנצל. גם לא כשחייו האישיים מילאו את הכותרות ואת משרדי החקירות. בשנת 2009 אפילו אשתו ורוניקה לאריו עזבה אותו בגלל שרשרת בשווי 6,000 אירו שהעניק לנערה בשם נעמי לאטיציה. אבל החיוך על פניו של ברלוסקוני רק התרחב. הוא כבר תכנן לשלוח לפרלמנט האירופי דוגמנית אחרת כנציגה שלו, כלומר של איטליה, ולא עבר זמן רב עד שהסתבך עם מהגרת מרוקנית צעירה בשם רובי.

אבל חוץ מהאיטלקים, ברלוסקוני הספיק לעצבן גם את הקהילה הבינלאומית. פגשנו אותו לראשונה בפרלמנט האירופי כשהציע לחבר בארגון לשחק בתפקיד "קאפו" נאצי בסרט. הוא עצבן גם את מלכת בריטניה כשהפריע למנהיגי כינוס מנהיגי הכלכלות החזקות בעולם להצטלם לתמונה קבוצתית. בכינוס האחרון שנערך בתחילת השבוע, ברלוסקוני זכה להתעלמות מצד מנהיגי העולם.

הורשע בהעלמת מס, זוכה בפרשת המין (צילום: רויטרס)
במקום פיתרון, הפך לחלק מהבעיה | צילום: רויטרס

אם לסכם את ההשפעה של ברלוסקוני על המצב הכלכלי הקשה באיטליה, די להסתפק בהגדרות של עמיתיו בקהילה הבינלאומית - שחלקם אף היו בני בריתו הקרובים - לפיה ברלוסקוני הפך לחלק מהבעיה, ולא מהפיתרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק