דגל הגאווה. ארכיון (צילום: AP)
דגל הגאווה. ארכיון | צילום: AP

הפרלמנט של אוגנדה העביר הלילה (ו') חוק הקובע עונש של מאסר עולם למקיימי יחסים הומוסקסואלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כאשר החוק הוצג לראשונה הוא זכה לגינוי נרחב, במיוחד משום שתחילה העונש שהיה אמור להיות מוטל על מקיימי היחסים החד מיניים היה עונש מוות. מה שאפשר את אישור ההצעה היה המרת עונש המוות במאסר עולם "בלבד" - כך הצליח החוק לעבור את מבחן הפרלמנט.

"כעת כל מי שיימצא מקיים, מגייס בשביל או עבור החצנת יחסים הומוסקסואלים יבצע עבירה פלילית", אמר שר האתיקה והיושר של אגונדה סימון לוקודו. עוד הוסיף כי העונש שיוטל על מי שיבצע את העבירה ינוע בין שנתיים למאסר עולם מאחורי הסורגים.

"אנחנו נשיג את כל אלו המעודדים אחרים להפוך להומוסקסואלים", הוסיף לוקודו. "נעצור את כל מי שנתפוס מגייס או מפיץ חומרים המקדמים הומוסקסואליות".

רבים באוגנדה מגנים בכל תוקף את החוק החדש והציבור הגאה במדינה חושש מרדיפות מצד השלטון. "העברת החוק היא יום נורא לזכויות האדם באוגנדה", אומר פרנק מוגישה פעיל למען זכויות ההומוסקסואלים במדינה האפריקנית. "זו החקיקה הכי מחמירה בעולם".

כעת על מנת שהחוק ייכנס לתוקף נשיא אוגדנה צריך לאשרו. עדיין לא ברור מה תהיה החלטתו אולם לאחר שהחוק כבר עבר את מבחן הפרלמנט, סביר שיהיה לו קשה לקבל החלטה שתסתור את רצון נבחרי העם.