בית כלא שמור, אילוסטרציה (צילום: AP)
בדרך לשם. בית הכלא באלבמה | צילום: AP

כמה אסירים מהכלא "מובייל" שבאלבמה לא יכלו לומר את המילה "אובג'קשיין" (התנגדות, בעברית) לשופט שלהם: שופט מחוזי בכיר ומוערך מואשם כי ניצל מינית ואנס אסירים, עם חלק מהם בתמורה להקלה בעונשם.

עד לאביב בשנת 2007 הקריירה המשפטית של השופט הרמן תומאס שגשגה. הוא נבחר על-ידי המפלגה הדמוקרטית לשופט הפדראלי השחור הראשון בדרום אלבמה, ונחשב לשופט מוערך מאוד.

אלא שאז פרצה פרשה מזעזעת: תומאס נחשד כי נהג לקיים יחסי מין עם אסירים מהכלא שבמדינה. הוא מואשם כי קרא לנתבעים למשרדו הפרטי בתוך אולם בית המשפט, הורה להם להוריד את התחתונים והתחכך בהם.

העונש: בין 20 שנה למאסר עולם

כתב האישום נגד תומאס מגולל שורה של עבירות חמורות. הוא מואשם במעשי סדום, חטיפה, ניצול מיני, סחיטה ובאונס של 15 אסירים. על פי האישום, נהג תומאס להצליף בגברים עם מקל העשוי עץ. אחד התובעים אף טוען כי השופט הבטיח שיחוס עליו בגזר הדין - בתמורה ליחסי מין.

"ההאשמות היו הפתעה גמורה עבורי ועבור כל מי שהכיר אותו", מספר בוב אדונגטון, לשעבר סנטור במדינת אלבמה שמכיר טוב מאוד את השופט ומתקשה לעכל את ההאשמות נגדו.

עם התפוצצות הפרשה התפטר תומאס מתפקידו כשופט מחוזי. "האסירים משקרים ומנסים להרוס קריירה משפטית משגשגת", טוען סניגורו של תומאס, עו"ד רוברט קלארק. משפטו צפוי להתחיל מחר והעונש שצפוי לו יעמוד בין 20 שנה בכלא למאסר עולם.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק