היצירה "חלב הנר" שנמצאה בארכיון
היצירה "חלב הנר" שנמצאה בארכיון | צילום:

היסטוריון דני טוען שהוא מצא מה שעשוי להיות אגדה לא מוכרת של הסופר הנס כריסטיאן אנדרסן. ההיסטוריון, אסבן ברייג, שכבר הספיק לפרוש סיפר שמצא בארכיון הלאומי קופסא שהשאירה אחריה משפחה עשירה מעיר הולדתו של אנדרסן - אודנסה. בתוך הקופסא מצא שישה דפים, בכתב ידו של הדמות הדנית המוכרת ביותר בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתי היסטרי. מיד יצרתי קשר עם אוצר הרכוש העזוב כדי לספר על המציאה. לא חשבתי מעולם שאמצע משהו כזה", שחזר ברייג. כותרת כתב היד היא "חלב הנר" והוא מוקדש לרעייתו של הכומר (הפרוטסטנטי) שמה בונקפולד שחיה מול ביתו של אנדרסן. היא כנראה שכבה יותר ממאה וחמישים שנה בתחתית הקופסא.

"אני מקבלת הרבה מאוד פעמים שיחות מאנשים שחושבים שהם מצאו יצירה של אנדרסן, ברוב המכריע של הפעמים - זה לא נכון. הפעם- מאוד התרגשתי"

דנמרק - ארץ אגדות (צילום: AP)
דנמרק - ארץ אגדות | צילום: AP

המעשיה היא על נר קטן מנסה למצוא עזרה כדי להידלק או להדליק את עצמו. חוקרת כתביו של אנדרסן ממוזיאון הנס כריסטיאן אנדרסן טוענת שהסיפור או כתב העת, הוא, כנראה, אחד הכתבים המוקדמים ביותר של סופר הילדים. המומחית טוענת שהוא, כנראה, נכתב שבע שנים לפני פרסום הכתבים הראשונים של אנדרסן בשנת 1830.

"אני מקבלת הרבה מאוד פעמים שיחות מאנשים שחושבים שהם מצאו יצירה של אנדרסן, ברוב המכריע של הפעמים - זה לא נכון. הפעם מאוד התרגשתי", סיפרה איגנר סטיג אסקגארד לסוכנות הידיעות AP. "אלו ניסיונות מאוד מוקדמים של אנדרסן בן ה-18".

אוצרת המוזיאון אומרת שאנדרסן הכיר את אשת הכומר בונקפולוד וביקר אותה פעמים רבות, הוא נהג לקרוא לו ולשאול ממנו ספרים, גם אחרי שיצא ללימודים באוניברסיטה שבקופנהגן. "הטקסט לא ברמה של המעשיות המאוחרות יותר, אבל אין לי שום ספק, זו עבודתו של האנס כריסטיאן אנדרסן".