אלכסנדר רובוביץ (צילום: מוזיאון לח"י)
אלכסנדר רובוביץ, מתוך כרוז שהפיץ לח"י | צילום: מוזיאון לח"י

האם פרשת היעלמותו ורציחתו של לוחם הלח"י אלכסנדר רובוביץ לפני 62 שנה קרובה לפיתרון? חוקר פרטי בארה"ב טוען עתה כי יש לו פרטים חדשים, שיוכיחו כי גיבור מלחמת עולם השניה רוי פאראן הבריטי - הוא שרצח את הנער בן ה-16.

תחילתו של הסיפור ב-6 למאי 1947, אז נעלם הצעיר איש הלח"י משכונת רחביה בירושלים, לאחר שנצפה נדחף על ידי גבר דובר אנגלית לתוך מכונית. העדות היחידה לזהותו של הרוצח: כובע שבו היה כתוב שמו של קפטן רוי פאראן, איש הצבא הבריטי. על אף שעדויות שנגבו אחר כך הוכיחו כי רובוביץ נרצח, גופתו לא נמצאה מעולם.

כרוז הלח"י: "רובוביץ עונה עד מוות וגוויתו הועלמה"

"אלכסנדר רובוביץ עונה עד מוות על ידי חוטפיו הבריטיים וגוויתו הועלמה", נכתב בכרוז שהוציא לח"י מספר שבועות לאחר החטיפה. "אם שלטונות האויב לא יגלו בימים הקרובים היכן נמצא אלכסנדר רובוביץ, תהפוך ההשערה לעובדה. במקרה זה ישולם לפושעים הבריטיים כגמולם. לוחמי חרות ישראל, סיון, תש"ז".

פאראן, דמות מהוללת מלחימתו נגד הגרמנים במלחמת העולם השניה, שירת אז ביחידה סמויה של הצבא הבריטי שנלחמה במחתרות היהודיות. פאראן זוכה בבית דין בריטי מההאשמות נגדו בדבר רצח רובוביץ והיגר לקנדה, שם הלך לעולמו בשנת 2006.

"מודיעין טוב יכול להוביל אותנו לגופה"

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" מדווח היום על ההתפתחות בפרשה. "יש אנשים בבריטניה עם ידע אישי של פעולות החטיפה", אומר לעיתון החוקר הפרטי סטיבי רמבם, "יש להם מודיעין טוב שיוכל להוביל אותנו למקום הגופה".

רמבם, ששירותיו נשכרו על ידי ישראלי המתגורר בארצות הברית, מספר כי יצר קשרים עם חמישה בריטים שהיו שותפים ליחידתו של פאראן. רמבם צפוי להגיע בקרוב לבריטניה ולתחקר את החמישה מתוך תקווה שאלו ירצו "לנקות את מצפונם" ולשים סוף לפרשה הטרגית.

משפחתו של פאראן סירבה להגיב להתפתחויות, אך חבריו יצאו מיד להגנתו. "רוי פאראן היה חבר - רוצח הוא לא היה". מספר ג'ראלד גרין, כיום בן 80 שלחם לצידו של פאראן. "הייתה פה הפללה. מישהו ניסה להדביק את הסיפור אליו בשביל לעורר פרובוקציה".

במוזיאון הלח"י מביעים הבוקר אופטימיות מסויגת מההתפתחויות בפרשה. "סוף הפרשה יהיה רק כאשר יימצאו שרידי הגופה", אומרת ענבר קוונשטוק, מנהלת מוזיאון לח"י. "הוצע פרס כספי לכל מי שיכול לסייע לפרשה ואנו מקווים כי החקירה תוביל לגופה ולסיום הפרשה".