ג'ק פינטו ונח פוזנר. ייטמנו הלילה (צילום: AP)
גורם רשמי: "לא בטוח שביה"ס ייפתח שוב" | צילום: AP

תושבי העיירה ניוטאון שבקונטיקט מתכוננים ל-26 הלוויות, כשמתוכם ייאלצו ללוות 20 ילדים - למנוחת עולמים. גורם משטרתי אמר היום בתדרוך עיתונאים, כי טרם התקבלה ההחלטה האם לפתוח את המוסד החינוכי "סנדי הוק", שבו אירע מסע הירי הרצחני בסוף השבוע האחרון - כך דווח ב"טלגרף" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראשונים להיטמן יהיו הילדים ג'ק פינטו ונוח פוזנר - שניהם בני שש. כצפוי, לא התקיימו היום לימודים בבית הספר היסודי "סנדי הוק" שבעיירה והתלמידים ששרדו את מסע הטירוף של הרוצח אדם לנזה נשלחו ללמוד בבניין שבעבר שימש כמוסד חינוכי בעיירה שכנה.

בתדרוך עיתונאים שקיימו גורמים רשמיים בניוטאון, הם ציינו כי אין באפשרותם לקבוע באופן חד-משמעי מתי ייפתח בית הספר "סנדי הוק", אם בכלל. "התלמידים עדיין לא מוכנים נפשית לחזור לבניין", אמר בכיר במשטרת ניוטאון, והוסיף: "אנו רוצים שיישארו יחד כדי שיתמכו האחד בשני".

רוברט ליקטה, אביו של אחד הילדים ששרדו את ההתקפה הרצחנית, ציין כי הוא ואשתו מתכוננים לשוחח עם בנם על חבריו שנהרגו. "הוא עדיין לא מסוגל לעכל את האירוע הנורא", הוסיף.

אובמה: "לא עשינו מספיק כדי להגן על ילדינו"

נשיא ארצות הברית הגיע הלילה לעיירה ניוטאון שבקונטיקט ונשא נאום בניסיון לנחם את התושבים ההמומים ממעשה הטבח המזעזע בבית הספר המקומי. הנשיא השתתף בטקס בין-דתי מרגש והבטיח לפעול לשינוי החוקים המקלים הנוגעים להחזקת נשק. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"מה שנראה הוא זמני וומה שלא נראה הוא נצחי", פתח אובמה את דבריו. "אנו זוכרים את26 הרוגי בית הספר. זה יכול היה לקרות בכל מוסד חינוכי ובכל עיירה באמריקה. אני באתי לניוטאון כדי להראות את האהבה ואת התפילה של המדינה. אני יודע שמלים לא יוכלו לתאר את הצער שלכם או לרפא את הלב שלכם. אני יכול רק להגיד לכם שאתם לא לבד באבל שלכם. גם העולם שלנו נקרע לגזרים. תושבי ניו טאון, אתם לא לבד", הוסיף.

"מבין אירועי היום שמעתי על ההקרבה והגבורה בבית הספר", המשיך אובמה. "הצוות לא נמלט, לא היסס, לא הפגין חולשה או מורך לב. הצוות הגיב כמו שאנו מקווים שכל אחד יגיב - באומץ ובאהבה. הם הקריבו את חייהם כדי להגן על הילדים. אנחנו יודעים שהיו עוד מורים שביצרו את הילדים בכיתות והבטיחו לתלמידים שלהם שה'טובים' בדרך. הטובים אכן הגיעו - המגיבים הראשונים שהגיעו לזירה הרחיקו את הסכנה והדחיקו את ההלם שלהם, ומילאו את התפקיד שלהם בצורה הטובה ביותר".

הנשיא הזכיר את המראות של הילדים הקטנים מחזיקים אחד את השני וממלאים אחר ההוראות ואמר: "כקהילה אתם מהווים השראה לכולנו. אל מול האלימות הנוראית הזאת, מול הרשע, דאגתם אחד לשני. אהבתם אחד את השני. זאת הדרך בה ניוטאון תיזכר. אנחנו כאומה, אנחנו נשארים עם שאלות קשות".

"נדרש שינוי מהותי"

לא נקבל אירועים כאלה יותר. ניו טאון, אתמ (צילום: רויטרס)
לא נקבל אירועים כאלה יותר. ניו טאון, אתמ | צילום: רויטרס

אובמה המשיך והוסיף, כי "להיות הורה זה להיות אדם שליבו מחוץ לגופו. הילד שלנו חשוף לעולם, כל הורה יודע שאין דבר שלא נעשה כדי להגן על הילדים שלנו מרע", הדגיש אובמה. "אנחנו גם יודעים שהצעד הראשון של הילד וכל צעד אחריו הוא צעד אחד רחוק מאיתנו. אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים להיות לידם כל הזמן, יש אכזבות בחיים, והחינוך הטוב ביותר שלנו הוא היכולת לתת להם להתמודד עם העולם ללא פחד. אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לעשות זאת לבד. המשימה הזאת של להגן ולחנך את ילדינו היא משימה שאנחנו צריכים לעשות ביחד, בעזרת הקהילה והאומה. כך אנו מבינים שיש לנו אחריות לכל ילד, אלו הילדים של כולנו ואנחנו ההורים של כולם".

הנשיא דיבר על הצורך בשינוי המדיניות הקיימת היום בארה"ב. "אם לא נשמור על ילדינו כמו שצריך אנחנו לא עושים כלום כמו שצריך. רק כך אנו נשפטים כחברה", אמר. "האם אנו יכולים לומר כחברה שאנו שומרים על המחויבות שלנו? האם אנחנו יכולים לאמר שאנו עושים מספיק כדי לשמור על ילדינו מסכנה? האם אנו כאומה עושים מספיק כדי להגיד שאנחנו נותנים לכל הילדים שלנו לחיות את חייהם עם מטרה ובביטחון? אני הרהרתי בכך בימים האחרונים, ולהיות כנה - התשובה היא לא. צריך שינוי" - הצהיר אובמה.

"זו הפעם הרביעית מאז נבחרתי לנשיא שאני מגיע לנחם קורבנות ירי. אירועי ירי ברחבי המדינה נשמעים כמעט כל יום. קורבנות שרק היו במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. אנחנו לא יכולים לסבול זאת יותר. הטרגדיות האלה חייבות להסתיים. וכדי לסיים זאת עלינו להשתנות. שום חוק יכול להרחיק רשע מהרחוב ומהחברה, אבל לא יכול להיות תירוץ לאי עשייה. אנחנו יכולים לעשות יותר מזה. האם עשינו צעד אחד כדי להציל עוד ילד? עוד הורה? עוד עיירה? מקולמביין ועד ניו טאון, יש לנו מחוייבות לנסות", ציין.