המהומות האלימות בשוודיה נמשכו גם הלילה, זה הלילה השישי ברציפות, והחלו לראשונה להתפשט אל מחוץ לגבולות הבירה שטוקהולם. מזה כשבוע מתפרעים צעירים מהגרים ומציתים מכוניות בבירה, במחאה על הריגתו של מהר פורטוגזי על ידי כוחות המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוחות המשטרה בשטוקהולם תגברו משמעותית את נוכחותם ברחובות הלילה, ואף זימנו כוחות מהערים מאלמו וגטבורג. בעקבות כך דווח כי חלה רגיעה מסוימת ברמת האלימות בעיר. במהלך הלילה הציתו המתפרעים 20-30 כלי רכב.

אך למרות הרגיעה היחסית בשטוקהולם, הלילה התפשטו המהומות גם לאזורים שנותרו עד כה שקטים, כמו העיירה אורברו במרכז המדינה - שם העלו באש כמה עשרות צעירים רעולי פנים מספר מכוניות ובית ספר, ואף ניסו להצית תחנת משטרה. בעיירה אחרת הסמוכה לשטוקהולם הציתו מפגינים בניין נטוש.

המשטרה ירתה למוות במהגר

בוחנים את הנזקים לאור היום. שטוקהולם (צילום: רויטרס)
בוחנים את הנזקים לאור היום. שטוקהולם | צילום: רויטרס

"לטווח הקצר, הדבר החשוב ביותר הוא להבטיח כי השכונות שבהן יש התפרעויות ישובו לחיים נורמליים", אמר השר לענייני אינטגרציה לסוכנות הידיעות רויטרס. "בטווח הרחוק עלינו לייצר תמריצים חיוביים במקומות אלה".

המהומות בשוודיה פרצו לאחר שלפני כשבועיים ירו למוות שוטרים באדם בן 69 - מהגר פורטוגזי על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים - לאחר שעלה חשש כי הוא מאיים לפגוע באשתו בסכין גדולה. במהלך השבוע הוצתו יותר ממאה מכוניות ונזק רב נגרם לבתי ספר ולתחנות משטרה ברחבי הבירה.

אמש כינס ראש הממשלה ישיבת חירום לדון במשבר החמור. המהומות בשוודיה עוררו הפתעה רבה במדינה, שנוהגת להתגאות ביחסה הטוב למהגרים ובמערכת הרווחה שלה. רוב המהומות פרצו בשכונות מהגרים בבירה, שמאוכלסות על ידי פליטים מעירק, סומליה, אפגניסטן ואמריקה הלטינית.