אורניום מועשר מוברח מסיביר
אורניום מועשר - בחפיסת סיגריות | צילום: גרדיאן

אורניום מועשר שיכול לחמש פצצות גרעיניות - למכירה בשוק השחור של גאורגיה: עיתון ה"גארדיאן, הבריטי חושף היום את מסלול האורניום המועשר, אשר מוברח ומוצע למכירה בתוך חפיסות סיגריות.

שני יזמים ארמנים, האחד איש עסקים והשני פיזיקאי, הבריחו את החומר המסוכן בחודש מרץ האחרון ברכבת מהבירה הארמנית ירוואם לטביליסי, בירת גאורגיה.

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאקאשווילי, הזהיר מנהיגים בקהילה הבינלאומית מפני האורניום המועשר שמגיע מהשוק השחור במדינתו כבר לפני חודשים. בבירה הגאורגית נפתח משפטם של שני היזמים הארמנים מאחורי דלתות סגורות, כדי למנוע חשיפה של אנשי הביטחון שחשפו את הקנוניה המסוכנת.

החוקרים מבינים היום ששני הנאשמים, סומבאט טונויאן והארנט אוחאניאן, הבריחו ללא בעיה את האורניום המועשר דרך מעברי גבול פרוצים, כשהם דוחסים את החומר לתוך חפיסות סיגריות. ארגוני המודיעין עדיין לא יודעים ומנסים להבין מי בדיוק קנה את האורניום המועשר וכמה אורניום מועשר נמכר בטביליסי.

"על איזה קצה קרחון אנחנו יושבים?"

החשודים הארמנים
החשודים הארמנים | צילום: הגרדיאן

ארצות הברית הובילה באפריל האחרון מהלך לאבטחת השוק הגרעיני, בעולם כולו - ובמיוחד החומר שיוצא משטחה של ברית המועצות לשעבר. רוסיה מחזיקה כיום ב-700 טונות של אורניום במאות כורים ברחבי שטחה הרחב.

יזמים ממזרח אירופה משחדים את האחראים על הכורים ומצליחים לגנוב חלק מהחומר ולמכור אותו בשוק השחור. "השאלה היא, על איזה קצה קרחון אנחנו יושבים?" אמר מת'או בון, מומחה לנושאי אבטחה ויועץ לשעבר לבית הלבן שחיבר דוח מיוחד על הפצת הגרעין לממשלים קיצוניים וארגוני טרור.

זו לא הפעם הראשונה שסוחרי אורניום נעצרים בגאורגיה. במהלך השנים האחרונות המשטרה והמודיעין הגאורגי ערך 21 מעצרים של סוחרי חומרים מסוכנים כמו אורניום, פלוטוניום או חומרי נפץ שנמכרו בשוק השחור. החוקרים טוענים שהחומר המסוכן מגיע לידי הסוחרים מכור גרעיני שנמצא בנובוסיבירסק שבסיביר. במוסקבה מודים שקשה מאוד לעצור את הסחר בחומרים מסוכנים, שיצא לדרך מיד עם נפילת חומת הברזל בשנות ה-90.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק