נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ידוע כפוליטיקאי קשוח במיוחד, שכבר זכה לכינויים מחמיאים יותר ופחות - משליט, דרך צאר ועד דיקטטור. היום הוא מציג את הקשיחות האופיינית פעם נוספת, ומסרב להתנצל על פרשת פוסי ריוט, במסגרתה נכלאו שלוש מחברות להקת הפאנק הרוסית אחרי ששרו שיר מחאה נגדו בקתדרלה של מוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מעצרם של חברות הלהקה היה מוצדק, ופסיקת בית המשפט הייתה נכונה", הבהיר פוטין בראיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי NTV. "אי אפשר לערער את היסודות המוסריים שלנו ולהרוס את המדינה. עם מה נישאר?", הסביר פוטין את השבחים שחלק להתנהלות בפרשה, על אף התנגדות בינלאומית נחרצת וביקורת של פוליטיקאים ואומנים רבים ברחבי העולם.

לשמועות לפיהן היה מעורב במשפטן של השלוש, כיוון ששרו שיר מחאה שכוון אישית כנגדו, הגיב הנשיא הרוסי בהכחשה גורפת. "לא היה לי כל קשר להליך. הן רצו את זה, והן קיבלו את זה", הדגיש.

"מאסר "קטן" של שנתיים"

בנות הפוסי ריוט, ארכיון (צילום: רויטרס)
"הן רצו את זה, והן קיבלו את זה", חברות ה | צילום: רויטרס

בהערה נוספת שעושיה לעורר מחלוקת הסביר פוטין: "תגובתי הראשונה הייתה לבקש מהמאמינים לסלוח להם, וחשבתי שבזה זה ייגמר", אבל הסיפור לא נגמר שם ופוטין המשיך, "זה התגלגל לבית המשפט, ובית המשפט החליט להטיל עליהן מאסר "קטן" של שנתיים".

בחשבון הטוויטר של הלהקה לא הצליחו להתאפק והגיבו - "זה חשוב לומר מילים רכות ביום ההולדת", כתבו והתייחסו בציוניות לחגיגות יום הולדתו ה-60 של הנשיא, "פוטין בחר לדבר על המאסר ה"קטן" של חברותינו".

שלוש מחברות פוסי ריוט הורשעו באוגוסט האחרון ב"חוליגניות שנבעה משנאת דת", ונשפטו לשנתיים מאסר בפועל. ביום רביעי הקרוב ידון בית המשפט במוסקבה בערעורן.