בדיחה לא מצחיקה (צילום: חדשות 2)
הקומיקס האנטישמי | צילום: חדשות 2

בדיחה מצחיקה או גזענות מעוררת שאט נפש? עיתון נפוץ בארגנטינה צירף למהדורה השבועית שלו, במוסף המיועד לצעירים ובני נוער, קומיקס שהצליח לעורר תגובות נזעמות בקרב יהודי העולם: "מככבת" בו דמות המכונה "דוד גטו" - פרפראזה לשמו של התקליטן היהודי המצליח דיוויד גואטה.

בקומיקס, שפורסם בעיתון "פחינה 12", נראה "דוד גטו" כשהוא "מרקיד" מה שנראה כאסירים יהודים במחנה השמדה נאצי. חלק מהם מצוירים מלינים באוזני אדולף היטלר: "משמידים אותנו וחונקים אותנו בגז", ובתגובה - שכנראה שעשעה מאוד את ה"אמן היוצר" - עונה להם המנהיג הנאצי: "אם תהיו רגועים - נפיק מכם סבונים טובים יותר".

העיתון פרסם התנצלות רשמית

חוש ההומור של יוצר הקומיקס, גוסטבו סאלה, לא התקבל בהבנה במרכז שמעון ויזנטל - שם מישהו לשגר מכתב זועם למערכת העיתון. "מה שנראה בעיניכם כפרודיה הוא חומר פוגעני", כתבו שם - והוסיפו: "בתור מערכת של עיתון המגדיר עצמו לוחם למען זכויות האזרח ונגד הגזענות מאז הקמתו, אנו מצפים מעורכי 'פחינה' להתנצל באופן מיידי ופומבי על עיוות ההיסטוריה הזה".

ואכן, לנוכח הזעם שהופנה אליהם - פרסמה מערכת "פחינה 12" הודעת התנצלות שבה ביקשו אנשי העיתון את סליחתו של כל אדם שנפגע מהפרסום. פרט לנציגי מרכז ויזנטל, התקבלו במערכת העיתון עוד פניות רבות של אזרחים שהביעו מחאה על רוח הקומיקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק