האם יצליח סנואודן להתחמק מעונש? (צילום: גרדיאן)
חושף הפרשה, אדוארד סנואודן | צילום: גרדיאן

לאחר שפייסבוק, מייקרוסופט וגוגל דרשו מהממשל האמריקני לחשוף את בקשת הרשויות להעביר מידע אודות המשתמשים שלהן, בעקבות פרשת המעקבים של הממשל האמריקני שנחשפה בשבוע שעבר, יוצא כעת ראש הסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית להגנת המהלך שעורר סערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשימוע שנערך בפני הסנאט בוושינגטון אמש (ד'), טען הגנרל קית' אלכסנדר כי הסוכנות שבראשה הוא עומד, מנעה עשרות פיגועי טרור בשנים האחרונות באמצעות הציתות לרשת הטלפון ועל ידי תכנת המעקב, שאפשרה לסוכנויות הביון האמריקניות גישה חופשית למידע הפרטי של הגולשים.

בדברים שנשא בפני חברי הסנאט, ציין אלכסנדר מספר פעולות טרור ופגיעה בביטחון הלאומי, שנמנעו בעקבות השימוש בתכנת המעקב ובביצוע ההאזנות לרשתות הטלפון. לטענתו של אלכסנדר, בזכות המעקבים נתפס נאג'יבוללה זאזי, אזרח אמריקני-אפגני, שהודה והורשע בתכנון פיגועי התאבדות בניו יורק. בנוסף, ציין ראש הסוכנות לביטחון לאומי את הרשעתו של דיויד הדלי, אמריקני בעל אזרחות פקיסטנית, שסייע למתקפת הטרור במומביי שבהודו בשנת 2008, בה נהרגו למעלה מ-170 בני אדם.

"אנחנו פועלים בשקיפות"

במהלך השימוע התחייב אלכסנדר לחשוף את המקרים בהם הביאו ההאזנות והמעקב אחר הגולשים באינטרנט לסיכול מוצלח של פעולות טרור. "בשלב זה אין לי את כל המספרים", הבהיר אלכסנדר, "במהלך השבוע הקרוב נעשה מאמצים להביא את אותם פרטים לידיעת הציבור. אני רוצה שהציבור האמריקני ידע שאנחנו פועלים כאן בשקיפות".

בשבוע שעבר, התייחס הנשיא אובמה לחשיפת הפרשה, שעוררה סערה בארצות הברית, וטען כי יש מקום לדיון ציבורי בכל הנוגע לפגיעה בפרטיות האזרחים. אובמה אמר כי "האמריקנים יצטרכו להחליט מה הם מעדיפים, יותר ביטחון או יותר פרטיות".