אור ירוק: הסנקציות על אירן יוסרו (צילום: AP, רויטרס)
חצי שנת הקפאה תמורת הקלה | צילום: AP, רויטרס

אירן תקפיא את תוכנית הגרעין לחצי שנה בתמורה להקלה בסנקציות? היום צפויות להתחדש שיחות הגרעין בין המעצמות לאירן, כשברקע הצעה אמריקנית חדשה לטהרן - הקפאת תוכנית הגרעין לשישה חודשים, תמורת הקלה בסנקציות הכלכליות והפשרת כספים. התוכנית היא לנהל מו"מ על הסדר קבע בסוגיה במהלך תקופת ההקפאה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכירים אמריקנים מסרו כי היעד של ארה"ב הוא להשיג הסכם זמני עם אירן, במסגרתו תוקפא תוכנית הגרעין שלה למשך שישה חודשים - זאת בתמורה לכך שהמערב יפעל להקלה מסוימת בסנקציות הכלכליות הקשות המוטלות על הרפובליקה האיסלמית ויפשיר כספים שהיו אמורים להיות מועברים לטהרן.

בכוונת צוותי המשא ומתן של ארה"ב להמשיך את המגעים מול אירן במהלך חצי השנה בה תוקפא תוכנית הגרעין שלה באופן מוחלט - עד להגעת הסכם סופי בטווח הזמן הזה.

"מה שאנו חותרים אליו בשלב זה הוא צעד ראשון, הבנה התחלתית שתוביל להבנות סופיות", הבהיר בכיר אמריקני בריאיון ל"ניו יורק טיימס". לדבריו, מדובר באפשרות היסטורית שתוביל לראשונה לעצירת תוכנית הגרעין האירנית מזה עשרות שנים.

"הכוונה הראשונית היא עצירת תוכנית הגרעין. בזמן שהיא תיעצר, נדון עם האירנים על כלל הנושאים שעל הפרק עד להסכמה סופית", אמרה תת מזכיר המדינה האמריקנית ונדי שרמן, והבהירה כי ההקלה המתוכננת בסנקציות הינה "קלה וממוקדת" בלבד.

קרי ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
נתניהו וקרי, אתמול | צילום: רויטרס

אלא שבינתיים - אפילו עוד בטרם נפתח הסבב הנוסף של השיחות מול אירן, נראה שמי שתתנגד באופן נחרץ להצעה תהיה ישראל. אתמול נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ודנו גם בנושא האירני. עוד לפני הפגישה בחר נתניהו להעביר מסר לפיו אסור ללכת להסדר ביניים או הסדר חלקי עם אירן - וכי יש לדרוש להגביר דווקא כעת את הלחץ עליה.

השאלה הגדולה היא האם ההסדר של השהיית תוכנית הגרעין לחצי שנה תמורת הקלת סנקציות או הפשרת כספים יהיה חלק מהסכם כולל עם האירנים. על פי גישת נתניהו, ישראל לא תוכל לקבל צעד ביניים שעשוי להפוך בהמשך לצעד של קבע.

אירן: "תיתכן פריצת דרך ביומיים הקרובים"

ומה חושבים האירנים? בראיון לרשת אל-ערבייה הגדיר שר החוץ האירני מוחמד זריף את המשא ומתן שנפתח היום בז'נבה כ"קשה מאוד". יחד עם זאת בראיון ל"לה מונד" צרפתי טען זריך כי ההסכם "לא רחוק כל כך". לדבריו, ייתכן אפילו ותהיה פריצת דרך כבר ביומיים הקרובים. "אנחנו יכולים להגיע להסכם השבוע בז'נבה", אמר, "אם זה לא יקרה זה לא אסון, כל עוד הדברים ממשיכים לנוע קדימה".

באיחוד האירופי הגדירו את סבב השיחות השני כ"שלב מאוד רציני".  "השיחות בנושא הגרעין מורכבות והן נכנסו לשלב מאוד רציני", אמר מייקל מאן, דובר שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, "אנו חייבים להתקדם ברצינות".

ראש סבא"א יבקר בטהרן, האירנים פסימיים

יוקיה אמאנו. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ראש סבא"א יוקיה אמאנו | צילום: רויטרס, חדשות

שלשום דווח כי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו מתכנן לבקר בטהרן בשבוע הבא. התקשורת באירן ציטטה את ראש סוכנות הגרעין האירנית עלי אכבר סאלחי, שהביע תקווה כי שני הצדדים יגיעו להסכמה במהלך ביקורו של אמאנו, אך לא הוסיף פרטים.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואירן החלו בסדרה של פגישות ומגעים מאז תחילת 2012, אחרי האשמות שהעלו מספר מדינות במערב, כולל ישראל, שלפיהן אירן מפתחת נשק גרעיני. אירן מכחישה את ההאשמות וטוענת שתכנית הגרעין שלה מיועדת למטרות אזרחיות. מחרתיים צפוי להיפתח סבב נוסף של שיחות בז'נבה בין נציגי אירן והמעצמות בנושא תכנית הגרעין.

בימים האחרונים הביעו גם המנהיג העליון חמינאי וגם הנשיא הנבחר רוחאני פסימיות לגבי תוצאות השיחות עם המערב. שגריר אירן לאו"ם מוחמד חזאי אמר אמש במהלך פגישה של וועדת פירוק הנשק של האו"ם כי "הפירוק המוחלט של הנשק הלא אנושי הזה הוא האחריות היחידה שיש נגד האיום הזה שמרחף מעל האנושות".