אסון בסוף המרתון: שני פיצוצים עזים אירעו בעיר בוסטון, בצפון מזרח ארה"ב, בסיומו של מרתון בוסטון המסורתי שבו לקחו חלק אלפי רצים. כלי תקשורת בארצות הברית מדווחים על לפחות שלושה הרוגים ו-130 פצועים, והתמונות מהזירה מעידות על הרס נרחב. בשלב זה לא ברור האם מדובר בפיגוע טרור. הפיצוצים אירעו בקו הסיום של התחרות.הנשיא אובמה כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בבית הלבן שם אמר כי עדיין לא ברור מי אחראי לפיצוצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי שני מטענים נוספים נמצאו בזירה ונוטרלו על ידי חבלני המשטרה. על פי הדיווחים, הפיצוצים אירעו סמוך לשעה 15:00 (22:00 שעון ישראל). עשרות אמבולנסים, צוותי כיבוי וכוחות משטרה הגיעו למקום כדי לטפל בפצועים ולהעבירם לקבלת טיפול בבתי החולים. במקום גם חבלנים של המשטרה.

הפצועים הרבים הועברו לטיפול באוהלי עזרה ראשונה שהוקמו בסמוך לאזור שבו נערכה הריצה. עד ראייה לאירוע אמר כי "ישנם הרבה נפגעים, המראות קשים מאוד". עיתון "בוסטון גלוב" מדווח כי יותר מ-130 בני אדם נפגעו מהפיצוצים, רובם המכריע מהשניים שאירעו בקו הסיום של המרתון. לפחות שישה מהפצועים הם במצב אנוש.

חשודים נוספים. הפיצוץ בבוסטון, בחודש שעב (צילום: AP)
הפיצוץ בזמן המרתון היום | צילום: AP

"שמעתי שני פיצוצים", אמר כריס קסידי, כתב ה"בוסטון הרלד", שהשתתף בריצה, לרשת החדשות האמריקנית פוקס. "המשכתי לרוץ ושמעתי מאחוריי פיצוץ נוסף. במקום יש המון נפגעים".

פיצוץ שלישי אירע בספריית הנשיא ג'ון קנדי הממוקמת בדרום העיר, בצמוד לאוניברסיטה המקומית. הסיבה לפיצוץ השלישי היא ככל הנראה שריפה שפרצה במקום בלי קשר לשני הפיצוצים בקו הסיום של המרתון. לא היו נפגעים באירוע בספרייה.

הפיצוצים הובילו לכאוס בעיר בה מתגוררים יותר מארבעה מיליון תושבים והיא הרביעית בגודלה בארה"ב. מרתון בוסטון הוא המרתון השנתי הותיק בעולם, ומושך אליו אצנים לא רק מרחבי ארה"ב אלא גם ממדינות רבות אחרות בעולם. המרתון נחשב ליום חג בעיר, שחלקים גדולים ממנה נסגרים ביום התחרות. בהמשך הערב הודיע ראש העיר כי אזור הפיצוצים יישאר סגור לצורך החקירה של ה-FBI.

אובמה: "אנחנו עדיין לא יודעים מי אחראי לפיצוצים"

אומבה. האם יפעל בניגוד לעמו? (צילום: רויטרס)
האחראים יעמדו לדין. הנשיא אובמה | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה כינס מסיבת עיתונאים בבית הלבן, בתגובה לשני הפיצוצים בבוסטון. הנשיא אמר כי עדיין אינו יודע מי אחראי לשני הפיצוצים והאם מדובר באדם או ארגון, אבל הוא הבטיח שתתקיים חקירה מקיפה. "מי שאחראי יובא לדין", הבטיח הנשיא. סוכן ה-FBI שאחראי על החקירה, ויקטור לורי, אמר שהחקירה מתנהלת כחקירה פלילית, אך יש אפשרות שבהמשך היא תהפוך לחקירת טרור.

עם תחילת הדיווחים בבוסטון, הרשויות בארה"ב החלו לפעול בנוהל המוכר מפיגועי ה-11 בספטמבר. בוושינגטון הבירה אזור הבית הלבן והקפיטול נסגר למבקרים, וחלקים גדולים ממרכז הבירה האמריקנית נסגרו לתנועת כלי רכב. במקביל, מנהל התעופה הפדרלי של ארה"ב הורה על קיום מרחב אסור לטיסה מעל למרכז בוסטון. שיבושים בלוח הזמנים מורגשים בנמל התעופה לוגאן המשרת את העיר, והאבטחה הודקה גם בנמלי התעופה המקיפים את וושינגטון הבירה.