חמושי חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
מחבלי חמאס, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

האם ישראל תרמה לחמאס להגיע למימדיו וליכולותיו? במסמכים של אתר ההדלפות "וויקיליקס" מסוף שנות ה-80 עולה כי ישראל איפשרה לחמאס לפעול בימי האינתיפאדה הראשונה בכדי לאפשר לו להתחזק, ובכך להביא לשסע בעם הפלסטיני - כל זאת כדי להחליש את ארגון אש"ף שהיה אחראי לאינתיפאדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רבים בגדה המערבית מאמינים שישראל תומכת באופן אקטיבי בחמאס, במאמץ לפצל את הפלסטינים ולהחליש את האינתיפאדה", נכתב באחד המסמכים הסודיים שהודלפו, מ-23 בספטמבר, 1988. "בעלי חנויות בירושלים ובשכם טוענים כי בזמן שאנשי אש"ף מפיצים כרוזים באופן סודי בגלל חשש מכוחות הביטחון הישראלים, פעילי חמאס מפיצים את כרוזיהם באופן גלוי".

"יתר על כן", נכתב במסמך על ידי רשויות הממשל האמריקני, "למרות המעצרים הרבים שבוצעו, רק מספר מצומצם של מנהיגי חמאס נעצרו. אנו מאמינים שישראל לא רק מעלימה עין מפעילות חמאס, אלא אפילו תומכת בו".

"בתחילת האינתיפאדה אמרו גורמים רשמיים בישראל שחמאס משמש ככוח-נגד שימושי לארגונים החילונים הנאמנים לאש"ף", נטען במסמכים שנחשפו. מספר פעילים של אש"ף אף טענו שישראל משתמשת בחמאס למטרה הזו.

טענה נוספת שעלתה בהדלפות היא שישראל רואה בכלכלה הפלסטינית דרך נוספת לשלוט ברצועה. "גורמים בכירים בישראל אישרו מספר פעמים לגורמים בשגרירות האמריקנית כי הם מתכוונים להשאיר את הכלכלה ברצועת עזה ברמה הנמוכה ביותר שניתן, תוך כדי הימנעות תמידית ממשבר הומניטארי".