שר ההגנה הגרמני (צילום: רויטרס)
שר ההגנה הגרמני קארל ת'יאודור זו גוטנברג | צילום: רויטרס

שר ההגנה הגרמני קארל תאודור זו גוטנברג התפטר היום מתפקידו. גוטנברג היה המועמד המוביל לרשת יום אחד את מקומה של אנגלה מרקל כקנצלר גרמניה.

גוטנברג הוא הדמות הפופולארית ביותר בקבינט ובמפלגתה של מרקל, אבל לאחרונה הוא הובך מאוד אחרי שהעיתונים בגרמניה חשפו שהבכיר העתיק את עבודת הדוקטורט שלו. מרקל מודאגת, היא יודעת שגוטנברג מהווה גורם משיכה לבוחרים שלה במפלגה השמרנית, גורם חשוב מאוד לקראת הבחירות האזוריות שיערכו במדינה בחודש הקרוב.

שר ההגנה כבר ויתר על תואר הדוקטורט שלו, והתנצל מול הפרלמנט , אבל בתרבות הפוליטיקה הגרמנית, זה עדיין לא מספיק. מאז שהמקרה התפרסם לפני פחות משלושה שבועות, האופוזיציה בגרמניה לא מרפה ודורשת ממנו להתפטר.

סיפור ההעתקה של גוטנברג הפך להיות הסוגיה המרכזית בבחירות: "זה מאוד רע למרקל, היא תקועה איתו יותר מידי זמן", אמר יואכים קונארד - פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת ברלין.

גם בממשלה של מרקל אומרים שמעשיו של גוטנברג "מבישים"

גוטנברג בן ה-39 זוכה לאהדה יוצאת דופן בגרמניה. גם אחרי הפרסומים יש לו תדמית של איש מאוזן, הגון ובעל שיקול דעת, אבל החלקים הגדולים של עבודת הדוקטורט שלו, שלא נכתבו על ידו - עומדים בניגוד גמור לתדמית הזו.

כשגוטנברג התנצל הוא אמר שהטעות לא נעשתה בכוונה. בגרמניה טוענים שאחד העוזרים שלו העתיק את הדוקטורט מבלי שיידע, אבל גם זו עבירה שלא מתקבלת על הדעת בפוליטיקה הגרמנית ואפילו חברי הקבינט של מרקל, שרת החינוך אנט סצ'אוואן אמרה אמש שמעשיו של שר ההגנה "מבישים". היא אמרה שמעשים כאלו גורמים לדמוקרטיות ליפול.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק