ראש סוכנות הגרעין האירנית. סאעד ג'לילי (צילום: AP)
לא תמיד מספרים את האמת. ג'לילי | צילום: AP

ראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית הודה הבוקר בפני כתב העיתון אל-חייאת שיוצא לאור בלונדון שמדינתו העבירה מידע מוטעה לארגוני מודיעין זרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב סוכנות הידיעות AFP בווינה, שמלווה את המו"מ בין הנציגים מטהרן לשרת החוץ האירופית קתרין אשטון, השיחות שנערכות בין הצדדים על נושא הגרעין האירני "נשאו פרי". הנושא ונותן האירני אמר עוד כי עכשיו "נמצא  הכדור בידיהן של שש המעצמות שידונו בנושא במהלך פגישה שמתוכננת בניו יורק בשבוע הבא במסגרת עצרת האו"ם השנתית".

במקביל לשיחות, אירן מאשימה את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בחוסר הגינות בנושא הגרעין האירני. ג'לילי אמר לכתב סוכנות הידיעות "סבא"א, ארצות הברית ואחרים מנסים להוכיח את האישומים, ממש כמו מה שקרה עם סדאם חוסיין".

ג'לילי הוסיף וטען כי "ארצות הברית לא תפעל נגד אירן לבדה, פשוט מפני שהיא לא יכולה". לא רק ארצות הברית נמצאת על הכוונת של ג'לילי, הוא גם מאשים את סוכנות הביון הבריטית שמרגלת אחרי אתרי הגרעין האירנים.

רימה את העולם? המנהיג העליון חמינאי (ארכ (צילום: רויטרס)
מנהיג אירן - חמינאי | צילום: רויטרס

על מלחמתה של אירן שמתמודדת בקרב צללים על המשך קיום והפעלת תכנית הגרעין הוא מספר שארצו נאלצת להונות את סוכנויות המודיעין ולספק להם מידע מוטעה. "לפעמים אנחנו מספקים מידע מוטעה במטרה להגן על אתרי הגרעין שלנו והרווחים שלנו, לכן אנחנו מטעים אנשי מודיעין זרים. לפעמים הצגת חולשה היא לא עובדה שאנו סובלים מאותה החולשה".

במקביל לדברים, מנהיג הרפובליקה האסלאמית עלי חמנאי אמר שאירן לא תיכנע ללחצים מהקהילה הבינלאומית ותשנה את המדיניות שלה, גם מול מעצמות "זועמות". חמינאי נאם מול אלפי אנשי ביטחון אירנים ואמר: "אירן לא מקבלת את הדרישות לזנוח את העשרת האורניום בתמורה להסרת הסנקציות ונרמול היחסים עם המערב".