מחירי הקולה מתייקרים (צילום: רויטרס)
מה מסתתר במשקה? | צילום: רויטרס

קינמון כוסברה ואלכוהול, הם רק חלק מרשימת החומרים הסודיים שמרכיבים את טעם הקולה, כפי שטען היום אתר אמריקני שיצר סערה ברחבי העולם. אבל בחברת קוקה קולה העולמית ממהרים להכחיש את הפרסום וטוענים: הנוסחה לטעם המשקה עדיין סודית.

בהודעה של חברת קוקה-קולה העולמית נמסר כי: "רכיבי קוקה-קולה, כמו שאר משקאות החברה, מפורטים על תווית המוצר. במשך שנים רבות ניסו גורמים שונים לפצח את הנוסחה הסודית של קוקה-קולה אך ללא הצלחה".

לטענת החברה, הנוסחה המדויקת של קוקה-קולה שלפיה מיוצר המשקה ב-125 השנים האחרונות, "הינה סוד מסחרי של החברה".

לפי הפרסום באתר, המתכון הסודי פורסם ללא הדים תקשורתיים מיוחדים עוד ב-1979 בעיתון מקומי בעיר בה נוצר המשקה - אטלנטה, ג'ורג'יה. אך לא נראה שאיש הבין את החשיבות הגדולה של העניין אז. האתר טוען כי אותו מאמר בן 32 שנה, שהיה קבור בעמוד 28 של ה"אטלנטה ג'ורנל" - מראה תמונה של מתכון שאמור להיות העתק מדויק של המתכון המקורי שנכתב על ידי יוצר "קוקה קולה", ג'ון פמברטון.

בין המרכיבים הסודיים: קינמון ואגוז מוסקט

המתכון הסודי שנחשף (צילום: thisamericanlife)
מתכון "קוקה קולה" שנחשף | צילום: thisamericanlife

המתכון נכתב כנראה על ידי חבר של פמברטון, רוקח במקצועו, ואז עבר מדור לדור. על פחיות הקוקה קולה כיום, המרכיבים הייחודיים מתוארים כ"חומרי טעם טבעיים, כולל קפאין". "המרכיב הסודי" ידוע כ-7X ועד עתה הוא לא נחשף.

לפי המתכון, רוב המרכיבים הסודיים הם אכן טבעיים: 22 מ"ל אלכוהול, 20 טיפות שמן תפוז, 30 טיפות שמן לימון, 10 טיפות שמן אגוז מוסקט, 5 טיפות כוסברה, 10 טיפות שמן נרולי המופק מפרחי תפוז ו-10 טיפות קינמון. 56.7 גרמים מהתרכובת הזו מספיקים ל-18.9 ליטרים.

במרכיבים הידועים של קוקה קולה תוכלו למצוא: תמצית נוזלית של קוקה, 85.05 גרם חומצת לימון, 28.35 גרם קפאין, סוכר 30 (לא ברור מה הכמות המדויקת), 9.46 ליטרים של מים, 0.94 ליטר מיץ לימון, 28.35 גרם וניל, 42.5 גרם קרמל - או יותר, בשביל הצבע.

ההיסטוריון מארק פנדרגראסט, שכתב את היסטוריית המשקה, אמר לאתר כי הוא מאמין שהמתכון עשוי להיות, כמו הסיסמה המפורסמת של קוקה קולה - הדבר האמיתי. "אני חושב שזו בהחלט גרסה של הנוסחה", אמר.

מאז יצירת המשקה הפופולרי "קוקה קולה" ב-1886, שהפך מזמן להרבה יותר ממשקה, המתכון המיוחד להכנתו נשמר בסיווג סודי ביותר. העותק הכתוב היחיד, מוחזק לכאורה בכספת בארצות הברית ורק שני אנשים שמועסקים בחברה יודעים בכל זמן נתון את כל הנוסחה ליצירת המשקה. השניים אפילו לא יכולים לטוס ביחד באותו מטוס - מחשש שהוא יתרסק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק