אובמה. האם יתקוף לבד? (צילום: רויטרס)
ברק אובמה, ארכיון | צילום: רויטרס

הנשיא הנבחר ברק אובמה יתחיל באופן מיידי לעסוק בנושא הסכסוך במזרח התיכון באופן כללי ובנושא העימות בעזה באופן מיוחד, כך הוא אמר בראיון לתכנית "השבוע הזה" עם ג'ורג' סטפאנופולוס.

"הסיבה שכל כך חשוב לארה"ב להיות מעורבת באופן מיידי, היא מפני שכדי לעסוק בפוליטיקה הזו דרוש צד שלישי שעליו כולם סומכים, שרוצה לראות תוצאה צודקת", אמר אובמה.

אובמה הוסיף כי המוות של אזרחים חפים מפשע בצד הפלסטיני וגם בצד הישראלי הוא "שובר לב": "וכמובן שזה גורם לי להיות יותר נחוש בניסיון לשבור את המעגל הזה, שנמשך כבר כמה עשורים".

בקשר לאירן אמר אובמה כי "אירן עומדת להיות אחד מהאתגרים הגדולים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מודאג מתמיכתם של האירנים בארגון החיזבאללה בלבנון, ומתכנית הגרעין המתפתחת של טהרן. לדבריו, "תכנית הגרעין עלולה לגרור מרוץ חימוש במזרח התיכון".

שתיקה ארוכה בנושא ישראל ועזה

ברק אובמה כמעט ולא התייחס לנושא מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה", שעה שהנשיא המכהן ג'ורג' בוש דיבר מעל כל במה והביע תמיכה בישראל.

אובמה דיבר לאחר שפגז צה"ל פגע בבית ספר של האו"ם בעזה והרג 40 אזרחים פלסטינים. "מספר ההרוגים בישראל ובעזה הוא מקור לדאגה רבה בשבילי", אמר הנשיא הנבחר לכתבים.

אובמה המשיך לדבוק בעיקרון שרק הנשיא האמריקאי הנוכחי, ג'ורג' בוש, רשאי לדבר בשם מדיניות החוץ של ארה"ב בזמן זה. הנשיא הנבחר ציין כי "יהיה לו עוד הרבה מה לומר לאחר כניסתו לתפקיד, ב-20 בינואר".