הנשיא היוצא, מחמוד אחמדניג'אד (צילום: AP)
אחמדינג'אד מברך ומאיים | צילום: AP

אירן תתחיל היום בפעם הראשונה לטעון מוטות דלק גרעיני מתוצרת עצמית בכור המחקר שלה, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית. על פי הדיווח, הנשיא מחמוד אחמדינג'אד יגיע לראות במו עיניו את הטעינה.

על פי הדיווחים מהימים האחרונים, אחמדינג'אד יכריז על הפעלת מתקן העשרת האורניום התת-קרקעי בצלע ההר בפורדו, סמוך לעיר השיעית קום, 150 קילומטרים מהבירה טהרן. אם אכן הדיווחים מאירן נכונים, אירן הצליחה לדלג מעל התלות במדינות אחרות שיסייעו לה בתכנית הגרעין והיא נכנסת למעשה לתוך מה ששר הביטחון אהוד ברק כינה "מרחב החסינות" - מתקן העשרת אורניום שקשה מאוד לפגוע בו.

לפני מספר ימים הכריז אחמדינג'אד, כי "בימים הקרובים יהיה העולם כולו עד להישג חשוב ומשמעותי מאוד של אירן בתחום הגרעין". ייתכן שהתכוון למהלך הזה. הנשיא האירני אמר שאין בכוונת ארצו "לסגת אף לא במילימטר אחד" מהמשך פיתוח תכנית האטום שלה, והתחייב כי "לא ניכנע לשום לחץ מצד האויב".

"מי שזומם לפגוע בנו - ייאלץ להתמודד עם אומה חזקה"

אתר האיכסון סמוך לקום (צילום: AP)
אתר האיכסון סמוך לקום | צילום: AP

על פי הדיווחים האחרונים במדינות המערב על אודות תקיפה ישראלית מתוכננת לכאורה בחודשים הקרובים על מתקני הגרעין של ארצו, השיב אחמדינג'אד במסר מאיים: "על כל מי שזומם לפגוע בנו לדעת שהוא ייאלץ להתמודד עם אומה חזקה. העם האירני לא ייכנע גם אם יימשכו העלבונות והאיומים לעברו".

בקהילה הבינלאומית מביעים דאגה נוכח האיומים של טהרן. אתמול חלפה נושאת המטוסים של הצי האמריקני - הא' לינקולן במיצרי הורמוז, כדי להבהיר למשטר האירני שלמערב אין כוונה לתת לאירן לעשות ככל העולה על רוחה באזור המפרץ העשיר בנפט, המפרץ שעכשיו מתחמש בגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק