ראש הממשלה בהונגריה מלבה את האנטישמיות במדינה? אנשי הקהילה היהודית טוענים שראש הממשלה ויקטור אורבאון לא עושה מספיק כדי לבלום את גילויי שנאת היהודים ומנסה לנקות את עברה של הונגריה ולמחוק את חלקם של ההונגרים בפשעים שבוצעו בזמן מלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גילויי האנטישמיות וההתעצמות של תנועת "יוביק" הימנית הקיצונית לקראת הבחירות ב-6 באפריל, מעלה את חששם של היהודים במדינה. כמה אלפים התייצבו בשבוע שעבר סמוך לנהר הדנובה, יחד עם מנהיגי קהילות מכל רחבי אירופה, וקיימו עצרת זיכרון.

האדמו"ר מקאלב, ניצול שואה, תושב הונגריה לשעבר שאיבד את כל משפחתו בתאי הגזים של אושוויץ, בכה מעל בימת הנואמים וקרא להונגריה לזכור את המעשים שנעשו במדינה לפני 70 שנה.

ביטוי נוסף למדיניות שמוביל ראש ממשלת הונגריה הוא אנדרטה לזכר קורבנות מלחמת העולם השנייה שמתוכננת לקום בכיכר הפרלמנט ההונגרי ובמרכזה דמותו של המלאך גבריאל - דמות שהונגריה אימצה לעצמה עוד לפני מאות שנים - כשהוא מאויים על ידי נשר שמסמל את השלטון הגרמני הנאצי. בקהילה היהודית התנגדו להקמת הפסל בטענה שהוא ממזער את חלקו של העם ההונגרי ברצח 900 אלף יהודי גרמניה ב-1944. אורבאן לא ויתר על הרעיון, אך הוא דחה אותו עד אחרי הבחירות.

אורבאן: פועל למען הונגריה

על פי הסקרים האחרונים שנערכו בהונגריה, "פידסז" - מפלגת השלטון בראשותו של אורבאן מקבלת 32%-38% מהקולות. המפלגות שנמצאות היום באופוזיציה, מפלגות שמאל ומרכז, זוכות ל15% -23% מהקולות, ומפלגת יוביק צפויה לקבל 14%-20% מהקולות.

בכינוס בחירות במרכז בודפשט דחה ראש הממשלה ההנוגרי את ההאשמות והסביר כי הוא פועל למען הונגריה, גם אם זה בא על חשבון משקיעים מבחוץ או סימפטיה בכנסים בינלאומיים. אורבאן בטוח בהישגיו, בטוח בניצחון בבחירות מפני שהוא משדר לרגש שנוי במחלוקת באירופה של 2014, הרגש הלאומני ההונגרי.

במשך ארבע השנים האחרונות ארה"ב והאיחוד האירופי מאשימים את אורבאן בהזנחת העקרונות הדמוקרטים של המדינה. בין השאר, נטען כי אורבאן פוגע בחופש הביטוי ולוקח סיכונים כלכליים מיותרים בשם רעיונות לאומניים.