מפרים את זכויות הפליטים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
מפרים את זכויות הפליטים. ארכיון | צילום: חדשות 2

לא רק בישראל: דוח חדש של ארגון זכויות האדם הבינלאומי אמנסטי מעלה כי מדינות אירופה מפרות בשיטתיות את זכויותיהם של פליטים מאפריקה. מהדוח, הצפוי להתפרסם במהלך היום, עולה כי מדיניות ההגירה באירופה מעמידה פליטים רבים בסכנה.

"אירופה אינה מכבדת את זכויות המהגרים, מבקשי המקלט והפליטים", נכתב בדוח. "ביבשת שוררת עוינות נרחבת כלפיהם ומקרים רבים של התעללות אינם מדווחים". מחברי הדוח טוענים כי בעשר השנים האחרונות הגבירו מדינות אירופה את מאמציהן למנוע כניסה של פליטים מאפריקה דרך הים, וכי הן נוקטות באמצעי אכיפה גם בשטחי מדינות שכנות ואפילו בלב ים.

עוד מצוין בדוח כי במספר מקרים בשנה שעברה "דחפה" ממשלת איטליה פליטים מלוב בחזרה לארצם, שם הם נעצרו ועברו התעללות. עוד נקבע כי קיימת מעט מאוד שקיפות בנושא הטיפול בפליטים באירופה וכי הממשלות נוהגות להתעלם מהפרות רבות של זכויות אדם לאורך חופי וגבולות היבשת.

בשנת 2011 טבעו בים התיכון לפחות 1,500 בני אדם מאפריקה, בהם נשים וילדים, בניסיון להגיע לאירופה. מחברי הדוח קובעים כי רבים ממקרי המוות יכולים היו להימנע אם המדינות היו מוציאות צוותי חילוץ במהירות רבה יותר.

"עבור אירופה, חיזוק הגבולות חשוב מהצלת חיים", אמר ניקולס בגר, מנכ"ל אמנסטי אירופה. "בניסיון לבלום את ההגירה, מדינות אירופה הגבירו את בקרת הגבולות מעבר לתחומי היבשת, וזאת מבלי להתייחס למחיר האנושי. הרחק מעיני הציבור, המעשים האלה מעמידים אנשים רבים בסכנה רבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק