קורבנות אחמרוז' - קמבודיה (צילום: רויטרס)
פושעי החמר רוג' למשפט | צילום: רויטרס

בקמבודיה מנסים לעשות צדק גם אחרי עשרות שנים: מפקד הכלא בו עונו והוצאו להורג 16 אלף איש, נשים ילדים, גברים זקנים וצעירים - הובא היום מול שופט בבית המשפט הקמבודי לפשעי עם. משפטו של מפקד הכלא לשעבר הוא המשפט הראשון שנערך לאנשי משטר החמר-רוג' על פשעים שנעשו לפני יותר משלושה עשורים.

קאינג גוק איב בן ה-66, הידוע יותר בכינוי הדוץ', מואשם בפשעים נגד האנושות, והוא יהיה הראשון בין חמישה נאשמים שיישפטו על הפשעים הנוראיים. בית המשפט הקמבודי קיבל את הסמכות שלו מהאו"ם ומהעם הקמבודי.

חברי משטר החמר-רוג' היו חברים בארגון קטן, קליקה קומוניסטית קיצונית, שהפכה את קמבודיה כולה למחנה עבודה בו נהרגו 1.7 מיליון איש ברעב, מחלות והוצאות להורג. ה"דוץ" שעמד בראש מחנה S-21 סמוך לפנום פן בשירות החמר-רוג' הוא היחיד מבין הנאשמים שהביע חרטה על מעשיו. גם במהלך המשפט, הוא ביקש רחמים והביע חרטה על המעשים הנוראים שעשה.

33 עדים מחכים 30 שנה למשפט

"'הדוץ' הבין את העבירות בהם הוא מואשם", אמר עורך דינו הצרפתי של איב מול בית המשפט. "הוא מבקש סליחה מהקורבנות ומהעם הקמבודי, הוא יעשה זאת בפומבי - זה המעט שהוא חייב לקורבנותיו".

33 עדים יעלו לדוכן העדים ויתארו את החוויות הנוראיות שהם לא מצליחים להוציא מראשם. "אנחנו לא מחפשים רק צדק היום", אמר אחד העדים "כל העם בקמבודיה מחכה למשפטים האלו כבר 30 שנה. אני מסתכל היום על הדוץ' והוא נראה זקן עדין מאוד, זה היה שונה מאוד לפני 30 שנה". העד תיאר את הדוץ' כאיש אכזר ורשע שהתייחס לחיי אדם בביטול תמוהה.

תושבים רבים בקמבודיה עדיין חוששים שהמדינה לא נפטרה לחלוטין ממשטר החמר-רוג' ומדרכו ההרסנית של המנהיג פול פוט. גם היום, ראש הממשלה הון סאן, קצין חמר-רוג' בעבר, שולט בהחלטות בית המשפט בבירה.

הדוץ' נמלט ונתפס

אחרי נפילת שלטון החמר-רוג', הדוץ' הצליח להימלט. הוא חי תחת זהות בדויה בדרום קמבודיה ועיתונאי בריטי עלה על עקבותיו ב-1999. במהלך צילומים שנערכו בשנה שעברה הדוץ' בכה במקום בו עמד מחנה המעצר.

המשפטים מתחילים 30 שנה אחרי נפילת משטר האימה של החמר-רוג', 13 שנים אחרי שהציעו לראשונה להקים בית משפט מיוחד לפשעי המשטר ושלוש שנים אחרי הקמת בית המשפט והשבעת השופטים.

נאשמים נוספים העומדים למשפט הם ראש המדינה של החמר-רוג' קיו סאמפן, לנג סארי שר החוץ ורעייתו לן ת'ירית' שהייתה השרה לנושאים חברתיים ונאון צ'ה, אחד מיוצרי האידיאולוגיה ההרסנית של החמר רוג'. כל הארבעה מכחישים את ביצוע הפשעים המיוחסים להם.