אי שם בהרי חבל סצ'ואן הסיני חיה לה קהילה סגורה ויוצאת דופן של גמדים. הם הקורבנות האחרונים של מגיפה מסתורית שהיכתה במקום הזה בשנות ה-30' של המאה הקודמת.

רחוקים מכל מקום יישוב אחר ומכל האנשים הרגילים, מנהלים הגמדים מסצ'ואן את חייהם בצניעות ודואגים לצרכים של עצמם - עד כמה שניתן.

גם כשהם עומדים, הם מגיעים לגובה מזערי של פחות ממטר בודד. "אנחנו לא יודעים מה גרם לזה, אולי משהו במים, משהו מפסגות ההרים או מעומק הגאיות, אנחנו פשוט לא יודעים מה התקלקל - איש לא יודע", מספר צ'ן גואנגמין, חבר הקהילה בן 79.

הקהילה הגמדית הולכת ומתגמדת

גמדים סינים (צילום: חדשות 2)
לא יודעים מה גרם לעצמות שלהם להתכווץ | צילום: חדשות 2

פעם היו עשרות חברים בקהילת הגמדים הזו בלב ההרים, עכשיו נשארו שם בודדים. צ'אן שואיקסיאן בת ה-82, אחת מבין החברים בקהילה, מספרת על החוויה שלה. "הפסקתי לגדול בגיל שמונה", נזכרת צ'אן, "מרגישים מן כאב או גירוד בגלל המחלה - ככל שאני גדלה, אני הולכת והופכת לקטנה יותר ויותר". לדבריה, אותו כאב מלווה נגרם בשל כיווץ העצמות, בעוד האיברים הפנימיים מתפתחים כרגיל.

איש לא יודע למה זה קרה להם ובאיזו מחלה לקו. אך מה שבעיני החוקרים מסתורי עוד יותר היא העובדה שכפי שפרצה "מחלת הננסות" - כך היא גם נעלמה. מאז תחילת המילניום החדש לא נרשם אף מקרה חדש. כמו האנשים הללו שהולכים וקטנים, כך גם כלל הקהילה מסצ'ואן שהולכת ונעלמת - ואיתה החידה המסתורית לעצירת גדילתם.